A mosógép helyes használata – néhány egyszerű szabály
Rengeteg kellemetlenségtől és nem utolsó sorban fölösleges kiadásoktól is megkímélheti magát, ha rendszeresen karban tartja mosógépét és odafigyel néhány egyszerű szabályra. Ahogy azt korábbi bejegyzéseinkben részleteztük: igényeink, életvitelünk és a pénztárcánk is befolyásolhatja, hogy milyen típusú mosógépet használunk. Egy dolgot azonban a készülék árától és minőségétől függetlenül biztosan állíthatunk. A mosógép helyes használata, és a rendszeres karbantartás jelentősen megnövelheti a készülék élettartamát.
A mosógép helyes használata lépésenként
Se túl sok, se túl kevés
Nem ismeretlen jelenség egy-egy nagyobb háztartásban a szennyes ruhákat mindenáron a mosógépbe gyömöszölő családtagok látványa. Pedig ebben az esetben is igaz: a kevesebb, néha több.
„Nem javasolt a használati útmutatóban előírt mennyiségnél több vagy kevesebb ruhát pakolni a készülékbe, mert az meghibásodáshoz vezethet” – állítja Tóth Attila, a Business Box ügyvezetője.
Ez ugyanis kiegyensúlyozatlanságot okoz, előfordulhat, hogy a centrifuga nem indul el, vagy hamar leáll.
Kevesebb mosószer!
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy nyakló nélkül adagolják a mosószert vagy az öblítőt egy-egy program elindítása előtt, abban bízva, hogy minél többet használnak, annál tisztábbak lesznek a ruhák. Ez egy rossz berögződés, ami onnan ered, hogy sokan figyelmen kívül hagyják a modern készülékek víztakarékos működési mechanizmusait. Ezek a mosógépek már jóval kevesebb vizet használnak, ehhez mérten jóval kevesebb mosószer is elegendő (lenne).
„A ruhák semmivel sem lesznek tisztábbak vagy illatosabbak, ha kétszer vagy háromszor annyi tisztítószert használunk, ellenben a mosógép belsejében lerakodó feleslegtől a gép elszappanosodik. Egy ilyen elszappanosodott mosógép – amellett, hogy akár tönkre is mehet – először kellemetlen szagúvá teszi a ruhákat, majd szürke foltokat hagy azokon, míg a ruhában maradó mosószer allergiát is okozhat” – tette hozzá a szakember.
Calgonnal tovább él a mosógép?
Sokan szeretnének egyértelmű választ kapni arra a kérdésre, hogy a vízkőtelenítő adalékok használata valóban megakadályozza-e annak meghibásodását, Calgonnal tényleg tovább él-e a mosógép. A válasz valóban nem egyértelmű.
„Amennyiben valaki a mosógép beüzemelésétől kezdve, rendszeresen használ Calgont, valóban megakadályozhatja a vízkő lerakódását. Azonban egy ilyen adalék komoly meghibásodást is okozhat, ha akkor kezdjük el használni, amikor a vízkő már lerakódott. Ebben az esetben ugyanis a vízkőoldó hatására lehulló, nagyobb vízkődarabok károkat okozhatnak a készülékben” – tudtuk meg a szakembertől.
Tartsa szárazon!
A mosógép alapesetben vízzel dolgozik, de az állagmegóvás érdekében használaton kívül javasolt szárazon tartani.
A ruhák kipakolása után mindig hagyja nyitva a mosógép ajtaját, valamint tartsa szem előtt a következőket:
- A folyamatos nedvesség ugyanis korróziót okozhat a fémből készült alkatrészeknél.
- A dob külsején lecsapódó pára bepenészedhet.
- Amennyiben a zuhanyzóból vagy máshonnan a mosógépre fröcsköl a víz, azt mindig törölje le.
- Időnként érdemes elmozdítani, vagy megemelni és áttörölgetni a mosógép alatti területet is.
Még több, a mosógép karbantartásával kapcsolatos tippel olvashat a Business Box blogjában.