Az okostévé, mint IT-biztonsági kockázat
Az, hogy a számítógépedre vírusirtót telepítesz, teljesen megszokott és szükséges is egyben. A számítógépen tárolt adatok és a személyes integritásod védelme is azt kívánja, hogy légy elővigyázatos, óvd meg a számítógépet a kibertámadásoktól. Ugyanakkor egyes előrejelzések szerint alig két éven belül 30 milliárd eszköz fog az internetre csatlakozni – és nem mind számítógép, hanem mobileszközök is, valamint az okostévé.
Kik állnak az okostévé támadásai mögött?
Az internetre csatlakozott okostévé önmagában, valamint a perifériái révén is fokozott biztonsági kockázatot jelent. A mikrofonok, kamerák feletti irányítás átvételével a tulajdonos megfigyelhetővé, vagy akár lehallgathatóvá válik.
- Általában a szomszéd a ludas, aki úgy akarja megspórolni a Netflix vagy HBO előfizetést, hogy meghekkeli a hálózatodat.
- Akik szintén bosszúságot okoznak és emellett anyagi kockázatot jelentenek, azok a noname hackerek, akik “túszul ejtik” a tévédet. Hihetetlenül hangzik, de az ilyen kiberbűnözők képernyőlezáró vírust küldenek a hálózatodra. Ezután kapsz tőlük egy üzenetet, amiben közlik, hogy bizonyos összeg fejében feloldják a lezárást. Egészen konkrétan váltságdíjat követelnek a tévédért.
- Vannak olyan kiberbűnözők, akik valójában úgy törnek be a hálózatodba, hogy nem törnek be. Te magad önszántadból engeded be őket, egy rendkívül vonzó, hasznosnak vagy jópofának tűnő, ám fertőzött honlapon vagy applikáción keresztül. A gamerplatformok és a felnőttfilmes, valamint a netes partnerkereső oldalak vírussal való megfertőzése az egyik legrégebbi módszer a számítógépek megtámadására. Ez a taktika a mobileszközöket és okostévéket sem kíméli. Az okosabb hackerek még egy minimális letöltési összeget is meghatároznak, hiszen ami ingyenes, az mindig gyanús.
- Ha védtelenül hagyod az okostévéd, akkor tudtodon és akaratodon kívül olyan érzékeny információk birtokába juttathatod a hálózatodba betörő bűnözőt, ami már nemcsak anyagi kockázatot jelent számodra. A kamerán keresztül megfigyelt hálószobád netes videó formájában láthatod viszont, ha nem fizeted ki a megjelölt összeget. A tévé grafikus processzorai elég masszívak a jelszólopáshoz, ha azokhoz hozzájutnak a kiberbűnözők, onnantól nemcsak zsarolhatóvá válsz, de az adataid felhasználásával például a nevedben hozhatnak létre fiktív cégeket, vagy hitelt vehetnek fel.
Az IT-biztonság mellett a fizikai biztonságra is fokozottan kell ügyelni, hiszen egy okostévé nem két forintba kerül. A rendeltetésszerű használat mellett is előfordulhatnak véletlenek, erre a baleseti garancia jelentette támogatás nyújtja a megoldást.
Hogyan védhető ki az okostévé megtámadása?
A biztonsági kockázatot kivédendő, a gyártók integrált biztonsági programot használnak, amelyek hárompontos védelmet alkalmaznak. Ilyen például a Samsung televízióknál a GAIA.
1. védelmi vonal: egyfajta PIN-kóddal védett terület, ahol a felhasználó belépési adatai kerülnek elmentésre.
2. védelmi vonal: az adattovábbítás titkosítása, azaz a hálózatra kapcsolt eszközök közti kommunikáció titkosított csatornán keresztül zajlik.
3. védelmi vonal: a tévé operációs rendszerébe ágyazott, biztonsági beállításokat és eszköz-specifikus funkciókat kezelő program.
Ha ilyen tévét veszel, megnyugtathatod a lelkiismeretedet, azonban annál többet, mint hogy van integrált vírusirtó a tévéden, nem fogsz tudni. Ezek a beépített funkciók ugyanis a tévé bekapcsolása után pár perccel kiírják a bal felső sarokba, hogy a vírusirtó aktív és hogy nem talált semmilyen támadásra utaló jelet, azonban nincs naplózási lehetőség, nincsenek riportok, lekérdezési lehetőségek.
Ezzel szemben a nem integrált és messze nem ingyenes vírus- és kártevőirtó szoftvereket a gyártók úgy tervezik, hogy a vírusirtó és az okostévé tulajdonosa közti kommunikáció megvalósulhasson, és érdemi információkkal lássa el a tévé tulajdonosát. Az érdemben használható vírus- és kártevőirtó a kém- és adathalász programokat is felismeri és kiiktatja, valamint a cserélhető adathordozók felügyeletét is ellátja, a frissítés pedig automatikus.
És végül, mi melyik vírusirtót ajánljuk az okostévé, és egyúttal az otthoni hálózat biztosítására?
Mivel az Andoroid-applikációkat hihetetlen mennyiségű támadás éri és ennek következtében az Androidot futtató eszközök fokozott veszélynek vannak kitéve, az ESET Android alapú eszközökre is optimalizálta a vírusirtóját. Emellett Windows, Linux, és természetesen MAC operációs rendszerek számára is kidolgozták a védelmi vonalat, különböző csomagajánlatok formájában.
Az ESET Multi-Device kifejezetten javasolt azoknak a felhasználóknak, akik közös hálózatba kapcsolják az otthoni okos eszközeiket. Ez a szoftver átfogó védelmet ajánl fel a számodra: választhatóvá teszi azokat az eszközöket, ahova a vírusirtót telepíteni akarod, így egyszerre, egy időben több eszközöd védelmét is elláthatod a telefonodtól a laptopodon át az okostévédig. És szerencsére, van hozzá magyar nyelvű terméktámogatás is.