A hűtő otthoni karbantartása
Az, hogy a háztartási gépek kényelmesebbé teszik az életünket, nem kérdés. Egyrészt megkönnyítik a házimunkát, másrészt optimálisabb időgazdálkodást tesznek lehetővé számunkra. Energiafüggő „családtagjaink” között csak egy olyan van „akinek” a munkáját sehogyan sem tudjuk önerőből helyettesíteni, mégis, általában a legmostohább sors jut neki: a hűtőszekrény. A hűtő otthoni karbantartása rendszeres művelet kéne, hogy legyen. Cikkünkben ehhez adunk útmutatást.
A hűtő otthoni karbantartása – milyen szempontok alapján végezzük?
Egy mai, modern hűtőszekrény, amennyivel többet tud a „dédszüleinél”, annál érzékenyebb és igényesebb, éppen ezért, a rendszeres karbantartása nélkülözhetetlen a költséghatékony és hosszútávú működéshez.
Hőleadás:
- Fontos, hogy a működés közben termelődő hő képes legyen távozni, ezért a kondenzátorrácsot rendszeresen portalanítani kell, mégpedig évente minimum kétszer,
- Ha porszívót alkalmazunk, a kárpittisztításhoz használt kisebb kefés fejet csatlakoztassuk a csőhöz,
- Puha sörtéjű ecsetet is használhatunk erre a célra,
- A hőleadás alapfeltétele a levegő megfelelő áramlása, ezért ügyeljünk arra, hogy mindig legyen elég hely a hűtőszekrény mögött (bizonyos típusoknál mellette) és alatt.
A hűtő vásárlása nem lehet ötlet-vezérelt cselekedet. Alaposan körül kell járni a témát, és ennek mentén meghatározni azt, hogy milyen hűtőt válasszunk. Ehhez nyújtunk segítséget a következő cikkünkkel >>> Hűtőgép vásárlás okosan: amire mindenképp oda kell figyelni.
Jól záródó ajtó:
Rendszeresen ellenőrizzük, hogy jól záródik-e a hűtő ajtaja. Ehhez a klasszikus papírlapos teszt a legegyszerűbb megoldás:
- Tegyünk egy papírlapot a hűtő ajtajához és úgy csukjuk be,
- Ha a papírlap a helyén marad, nem csúszik, nem esik le, akkor a hűtő ajtaja jól záródik,
- Ha igazán körültekintőek akarunk lenni, alul, középen és felül is teszteljük le, biztos, ami biztos.
Higiénia és leolvasztás:
A fagyasztótér állapota tökéletes indikátor a leolvasztás idejének meghatározásához: minél vastagabb a jégréteg, annál kisebb hatásfokkal és nagyobb energiafelhasználással működik a hűtő.
- Ne hagyjunk romlott, lejárt szavatosságú élelmiszert a hűtőben,
- Évente egyszer olvasszuk le, alaposan tisztítsuk ki és fertőtlenítsük a hűtőt,
- A tisztításhoz és fertőtlenítéshez alkalmazzuk a hagyományos ecetes-vizes, vagy szódabikarbónás megoldást a kemikáliák, vegyszerek helyett,
- A jegesedés-mentesítés a no-frost hűtők esetében sem mellőzhető; évente egyszer azokat is engedjük le és takarítsuk ki.
A leolvasztás a No-Frost hűtők esetében is szükségessé válhat! Olvasd el cikkünket a témában >>> Jégcsákány helyett – miért nem hűt a hűtő?
Olvadékvíz távozása:
Ellenőrizzük, hogy az olvadékvíz eltávozását biztosító nyílás nincs-e eltömődve. Ez azért fontos, mert a hűtő belsejébe elfolyó olvadékvíz rozsdásodást idéz elő, azt pedig egyetlen szerelő sem tudja érdemben kezelni.