Robotika a hétköznapokban
A robotika és a mesterséges intelligencia fejlődésének lehetősége van az emberi tevékenységek széles körben történő automatizálására. Emiatt a következő évtizedekben drámaian átalakulhat a hétköznapi életünk, beleértve a munkát is. A közeljövőben robotok helyettesíthetnek minket, szinte mindenhol. A gyártási folyamatokban például, vagy a víz alatti és az űrkutatásban már most is használják őket, de azzal mind tisztában vagyunk, hogy a robotikai alkalmazások nem állnak meg ezen a ponton. Cikkünkben ezúttal négy területét tárjuk fel a hasznos és érdemi támogatást nyújtó robotikai alkalmazásoknak.
A robotika alkalmazása az idősgondozásban
Az USA Nemzeti Egészségügyi Intézete szerint a 65 éves és ennél idősebb emberek népessége a jelenlegi kb. 600 millió-ról 2050-re 1,6 milliárdra emelkedik. Ez a világ teljes népességének megközelítőleg 17% -át teszi ki. Európában és Észak-Amerikában ez a százalékarány még ennél is magasabb lehet. Következésképpen nem lesz elég munkaerő az idősgondozáshoz és a gazdaság fenntartásához egyszerre.
Mi lehet a megoldás?
Jó példa erre a RoboBear, egy, a japán Riken kutatóintézet által kifejlesztett, leginkább egy barátságos mackóra hasonlító robot, melyet a betegek/idősek szállítására, mozgatására terveztek. A RoboBear és a hozzá hasonló robotok funkciói még mindig meglehetősen egyszerűek, de a jövőben valószínűleg nemcsak a betegeket hordozzák, hanem végrehajtják a gyógyszerezést, segítenek az étkezésben, tisztálkodásban. Ezen kívül úgynevezett telepresence robotként is működhetnek, azaz valósidejű, interaktív kommunikációt és azonnali beavatkozást tesznek lehetővé.
Pet sitter
Családtaggá, baráttá vált házikedvencek sorsa olykor igen mostoha, ami egy olyan érző, társas lény számára, mint például egy kutya, rendkívüli pszichés stresszt okoz. A szorongás idővel agresszív viselkedést vonhat maga után, a másik probléma pedig az, hogy a gazdi gondoskodására az állatoknak folyamatosan szükségük van.
Mi a megoldás?
A pet sitter robot ugyan nem helyettesíti az embert, mint társat, de legalább a háziállat fizikai szükségleteiről gondoskodik. Vizet és ételt adagol az előre meghatározott időpontokban, valamint kiüríti az alomtálcát. Vannak köztük HD-kamerával és mikrofonnal rendelkező típusok, melyeken keresztül kapcsolatba léphetünk a házikedvenceinkkel, enyhítve ezzel magányukat.
Biztonsági felügyeletet ellátó robotok
Az, hogy biztonsági kamerákat telepítünk úton-útfélen, ma már természetes. A térfigyelő kamerák egy része már képes kapcsolatot is létesíteni a bűnüldöző szervekkel, ugyanakkor nem képes kommunikálni magával a bűnelkövetővel, tehát a bűnmegelőzés elve nem érvényesülhet. Ez utóbbi motiválta a Knightscope biztonsági robot kifejlesztését.
Mindent tud, amit egy magas minőségű biztonsági kamera, azaz:
- a nyilvános tereket 360 fokos kamerákkal, mikrofonokkal és más érzékelőkkel figyeli
- észleli a jogsértést és rögzíti az incidenseket,
- figyelmezteti a rendőrséget.
Ugyanakkor a Knightscope kapcsolatba lép a potenciális gyanúsítottal, és figyelmeztet a törvény megsértésének következményeire. Ez nemcsak a bűnmegelőzés szempontjából hasznos, de kizárja a személyi sérülés lehetőségét. A biztonsági robot „átvállalja” a intézkedés közben felmerülő potenciális veszélyeket is.
Exoskeleton
Eltart még pár évtizedig, míg az autonóm humanoid robotok olyan sokoldalúvá válnak, mint az emberek. De mi történik, ha összekapcsoljuk a gép erejét az emberi agykapacitással? Megszületik az exoskeleton.
Az exoskeleton nem helyettesíti az embert, éppen ellenkezőleg. Kisegítő, rásegítő funkciói révén könnyebben és gyorsabban elvégezhetővé teszi a munkát. Széleskörű alkalmazási lehetőségei közé tartozik például a logisztika minden területe a gyártástól a raktározáson át a szállításig, de ide sorolhatjuk az építőipart, járműipart, vagy akár a bányászati tevékenységeket.
Az exoskeleton azonban egy teljesen más aspketusból vizsgálva valószínűleg az egyik leghasznosabb robot a világon. A mozgásszervi fogyatékkal élők számára jelentős életminőség javulást tesz lehetővé, mind a hétköznapokban, mind a munkaerőpiacon. A mozgásszervi rehabilitációban is rendkívül hasznos szerepet tölt be. Nem csupán helyettesíti a kerekesszéket, de visszaadhatja felhasználói számára a járás, cselekvés és ezáltal a teljes autonómia lehetőségét.
A SuitX Phoenix exoskeletont a UCLA Robotika és Humán Mérnöki Laboratóriumában terveztek meg. Súlya mindössze 27 kiló, a viselők az egyes lábak és karok mozgását az exskeletonba integrált gombokkal vezérelhetik.
A robotika a jövő technológiája. Tőlünk függ, hogy ezt átokként éljük-e meg, vagy olyan áldásként, mely lehetőséget teremt arra, hogy életünket ne a létfenntartásnak, hanem képességeink fejlesztésének szentelhessük.