Miért nem szól jól a hangszóró? – Tippek a jobb hangzásért
Miután hazavittük a boltból a hangszórót, nem elég pusztán a fal mellé állítani, aztán tökéletes hangzást várni tőle. Ha a vásárlás előtt felmértük nemcsak az igényeinket és anyagi lehetőségeinket, de a lakás/szoba méretét, akusztikáját, berendezését is, és pontosan tudjuk, hogy hol lesz majd a hangszóró helye, még akkor is adódhatnak problémák a hangzással. Az alábbi tippek követésével elérhetjük a tökéletes hangélményt és azt is megígérjük, hogy nem kell hozzá átrendezni az egész lakást.
A bejáratás
A hangszórónak is vannak mechanikus részei, és ahogy egy autónak, úgy az új hangszórónak is van bejáratási ideje. A hangszóró bejáratás legegyszerűbb módja az, ha körülbelül 30 órán át folyamatosan működtetjük, valamivel nagyobb hangerőn, mint ahogy általában hallgatni szoktuk. Ehhez célszerű egy olyan időpontot választani, amikor a szomszédokat sem zavarja, de az is megoldás, ha közöljük velük, hogy nem az idegeiket szeretnénk túlterhelni, sőt, a hangszóró bejáratása az ő érdekükben (is) történik. A bejáratás nélkülözhetetlen a hangszóró élettartamának maximalizálásához, mint ahogy ugyanezt a célt szolgálja a készülékbiztosítás megkötése is.
A hangszóró elhelyezése
Általában a lakások nem rendelkeznek olyan léptékű tervezett akusztikus adottságokkal, mint egy színház, vagy akár egy templom. Tehát, amikor hangrendszert telepítünk otthon, a lakásunk adottságaihoz kell igazítanunk a hangszórókat. Azzal általában mindenki tisztában van, hogy bútorok mögé akkor sem teszünk hangfalat, ha gond nélkül elférne mögötte.
Van azonban pár momentum, ami nem ennyire egyértelmű:
- Ha a hangsugárzóknak van hátoldali portjai is, akkor nem szabad közvetlenül a fal elé állítani. Hagyjunk neki elegendő teret, minimum 30-50 centimétert.
- Ha nincs hátsó portja, akkor – a kisméretű hangszórók kivételével- minél közelebb helyezzük a falhoz, maximum 1 méteren belül.
- Ha ez nem megoldható, akkor viszont helyezzük állványra a hangszórót, legalább 2 méterre a faltól.
- Az 1 és 2 méter közötti távolság a faltól, a lehető legrosszabb helye a hangszórónak, a közelségi hatás* basszus kioltódása miatt.
- A kisméretű hangfalakat ne tegyük túl közel a falhoz, mert alsó-közép frekvencia tartományban sugároznak, a kioltó hatás ebben a tartományban jobban érvényesül a fal melletti pozícióban.
- Lehetőség szerint állványon helyezzük el a hangszórókat, ne asztalon, vagy a szekrényen. A zárt, üreges terek rezonátorként működnek, ami megváltoztatja a hangminőséget.
- A fényvisszaverő felületek egyúttal a hangot is visszatükrözik. Az ablakok, csupasz falak és a hajópadló, parketta, járólap, vagy linóleumpadlóval ellátott szobák kemény, „zavaros” hangzást eredményeznek. Ezt a hatást szigeteléssel, azaz szőnyegpadló, drapériák vagy faliszőnyegek elhelyezésével tudjuk ellensúlyozni. Ha amúgy is esedékes lenne a lakásfelújítás, tapétázzunk festés helyett.
A kábelek
- Legyen a kábel hossza az erősítő és a hangszórók között olyan rövid, amennyire csak lehet.
- A rövidebb kábelek kisebb ellenállást és interferenciát, ennélfogva jobb hangzást biztosítanak.
- Sztereó beállítás esetében mindkét oldalon ugyanakkorára hagyjuk a kábel hosszát.
- A hangszórókábeleket tartsuk minél távolabb a tápkábeltől.
A hangszóró rendszeres tisztítása
A hangszóró, mint minden elektromos eszköz, szinte vonzza magához a port, ámbár jobban tűri, mint a legtöbb elektronikus berendezés. Általában elég, ha mikroszálas kendővel – nem tollseprűvel!- áttöröljük portalanításkor, de a rácson, szövetburkolaton, a membránon és a doboz belsejében megtelepedett por és egyéb szennyeződés idővel befolyásolja a hangzást. Évente tehát egy-két alkalommal nem árt alaposabban kitisztítani a hangszórót, főleg, ha házikedvenceink is vannak.
Ehhez a következő eszközökre lesz szükségünk:
- puha, mikroszálas kendő,
- puha sörtéjű ecset,
- sűrített levegő (flakonos kiszerelésben kapható),
- porszívó,
- szöszgörgő,
- meleg víz.
Figyelem!
A hangszóró szétszerelése előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy a gyártói/forgalmazói garancia már nem érvényes, nehogy amiatt veszítsük el a jótállást, mert nem voltunk elég körültekintőek.
Ha a garancia még érvényes vigyük el szakszervízbe a hangszórót és a szakértőkkel végeztessük el a tisztítást.
A hangszóró tisztítása lépésenként:
- Áramtalanítsuk a készüléket, húzzunk ki minden kábelt.
- Óvatosan csavarozzuk szét a házat, emeljük le a rácsot.
- Fújjuk le a port a ház külső és a belső részéről sűrített levegővel.
- Nedves – nem csöpögő!- mikroszálas kendővel törölgessük le a hangszóró házának külső és belső részét egyaránt, majd töröljük át száraz mikroszálas kendővel.
- Finom sörtéjű ecsettel, például sminkecsettel törölgessük át a hangszórók membránját. A porszívó itt kerülendő, a túl erős szívóhatás átszakíthatja a membránt.
- A sűrített levegőt használjuk a csatlakozók, elektromos vezetékek megtisztításához, a portok és egyéb bemenetek kifújásához is.
- Szöszgörgővel töröljük át a szövetburkolatot és a rácsot.
- Ha nem sikerült minden szöszt eltávolítani, használjuk a sűrített levegős flakont, vagy a porszívót.
- Csak akkor szereljük össze a hangszórót, ha már minden része teljesen száraz.
Figyelem!
A hangszórók tisztításához semmiféle speciális, felülettisztító kemikália nem szükséges. Az enyhén szappanos víz is elegendő, ha nagyon makacs, letapadt szennyeződéssel találkozunk.
*Közelségi hatás: a kibocsátott és visszavert hanghullám ugyanolyan nagyságú, de ellentétes amplitúdójú, ezért kioltják egymást, ami hallható változást eredményez pl. a mély hangok esetében.