A mobiltartók végtelen világa
Az okostelefon gyorsan vált a világ legnépszerűbb elektronikus eszközévé. Több millió ember használja naponta. Az okostelefon lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy összekapcsolódjanak, hozzáférjenek a webhez, üzeneteket és e-maileket küldjenek, videókat és fényképeket készítsenek, zenét hallgassanak, olvashassanak, és még sorolhatnánk. Mindezen tevékenységek elvégzése közben meg kell tartani a telefont, ami időnként kényelmetlen lehet és nem is mindig praktikus kézben tartani a készüléket. Erre találták ki a különböző telefontartó típusokat, melyek nemcsak kényelmesebbé, de biztonságosabbá is teszik az okostelefon használatát. A mobiltartók típusaival, előnyeikkel és hátrányaikkal ismerkedünk meg ebben a cikkünkben.
Mobiltartók – mindig van új a nap alatt
A telefontartó modelleket többféle kategóriába sorolhatjuk, melyek között gyakori az átfedés. Van például olyan tartó, ami vízálló és 360 fokban elforgatható egyszerre, vagy állítható, szellőzőrácsra kattintható és mágnesen rögzíti a telefont. A továbbiakban a webshopok leggyakoribb csoportosításai mentén haladunk tovább a telefontartó modellek ismertetésében.
A mobiltartók típusai, funkciói
A telefontartó típusa és funkciója általában kéz a kézben jár. Annak megfelelően, hogy mire használjuk egy adott helyzetben a telefont, választhatunk a különböző típusok közül.
- Tartó gyűrű
- Ez egy apró, de nagyon praktikus kiegészítő, amit a telefon hátlapjához egy pici tapadokorong rögzít.
- A gyűrű vízszintesre vágott, alsó része minden lapos, horizontális felületen megtámasztja a telefont.
- Asztali tartónak praktikus, utazás közben már nem igazán.
- Csúszásgátló matrac
- A szilikon gél alapanyagú matracot például az autó műszerfalán is rögzíthetjük. A mindkét oldalán magas tapadási együtthatóval bíró matrac nem csúszik le, és a telefont is biztonságosan tartja.
- Állítható állvány
- A rögzített telefon dőlésszögének változtatását teszi lehetővé. Autóban jól használható, de egy kerékpár vagy motor zötykölődése, főleg nehéz terepen nem tesz jót neki.
- Szellőzőrács
- Olyan telefontartó, melynek egyedi kivitelezés elérhetővé teszi, hogy az utastér szellőzőrácsán rögzíthessük a telefont.
- Mágneses tartó
- A telefontartó a mágnesezhető felületekhez hozzátapad, és a telefont is mágnesesen tartja meg. A mágnest a telefontokban kell elhelyezni.
- 360° fokos szögben elforgatható
- A tartó csatlakozókarja, gömbcsuklója teljes körben elforgathatóvá teszi a rögzített telefont.
- Tripod állvány
- Általában fotózáshoz, videó rögzítéséhez használjuk, hiszen stabilitást biztosít a telefonnak.
- Aligátor-tartó
- Az asztali vagy autós használatra tervezett tartó úgy néz ki, ahogyan azt a neve is sugallja. Belül bordázott, szilikonos, csúszásgátló felülettel ellátott.
Alapanyag/dizájn
A különböző alapanyagok a rájuk jellemző, egyedi tulajdonságokkal ruházzák fel a telefontartót. A formatervezés egyedi stílust képes adományozni a telefon tulajdonosának. Lehet például rusztikus fa, sportos és vidám szilikon, vagy kifejezetten visszafogott, üzleties fém. Ugyanez érvényes a készülék használatának helyére is. Például, egy aprólékosan kidolgozott, kifejezetten esztétikus, fémötvözet asztali telefontartó állvány az otthon díszeként is szolgál, és/vagy a céges/személyes brand fényét hivatott emelni.
- Fa
- A fából készült tartó általában asztali használatra készült, elegáns és/vagy rusztikus hatást kelt, anyagánál fogva azonban körülményesen használható autóban, vagy közlekedés közben.
- Alumínium/fém
- Az alumínium könnyű, az alumínium és egyéb fémötvözetek – pl. magnézium, acél- pedig tartósak, strapabíróak, jól védik a telefont az ütődésektől.
- A szénnel kevert ötvözetek rugalmasak és kemények egyszerre.
- Kedvelt alapanyagok nemcsak a tartók, de a telefontokok esetében is.
- Ezzel szemben a nem alumíniumötvözet fémtartók nehezek, ezért utazáshoz nem jelentenek ideális megoldást.
- Mivel jó hővezetők, extrém hideg, vagy meleg környezetben kifejezetten kellemetlen a használatuk.
- Szilikon
- A szilikon rugalmasságával csak a gumi veheti fel a versenyt, ugyanakkor a latexallergiások számára a szilikon sokkal jobb választás.
- Emellett a szilikon sokoldalúan formázható, valamint vegyíthető különféle színezőanyagokkal is.
- Ennek eredményeként a szilikon alapanyagú tartók világa a leggazdagabb.
- A vicces, játékos formájú mobiltartók kitűnő ajándékötletek, illetve a fiatalabb generáció számára is ideális mobiltartók.
- Gumi
- Rugalmas alapanyag, ami sokoldalú használhatóságot tesz lehetővé, de a hidegben rideggé váló gumitartót kültéren inkább ne használjuk.
- Polikarbonát
- Ha maximális ütésállóságra vágyunk, akkor a polikarbonát jelölőnégyzettel ellátott tartók között kutassunk.
- Ez az anyag erős, strapabíró, ugyanakkor az alacsony keménységi mutatója miatt könnyen karcolódik, és nem viseli jól, ha nyáron a szélvédő mögött hagyjuk az autóban.
- Bambusz
- Rugalmas, tartós, könnyű szerkezet, könnyebb, mint a fa, de hangulatában ugyanazt az élményt adja. Kiváló és látványos asztali tartó.
- Műanyag
- Könnyű, olcsó, praktikus, egyszerűen karbantartható, ugyanakkor rideg, ütésállósága nem olyan jó mint a polikarbonátnak, és sokkal kevésbé elegáns, mint a fém vagy a fa.
Kompatibilitás
A gyártók általában arra törekednek, hogy a saját okostelefon modelljeikhez egyedi mobiltartókat is a piacra dobjanak. A marketing szempontokon túl ennek gyakorlati oka is van, hiszen az egy adott modellre, telefontípus-sorozatra plasztikusan „rászabott” telefontartó biztonságosabb és hatékonyabb használatot tesz lehetővé.
A telefontartó használatának helye
A telefontartó kiválasztásakor az egyik legfontosabb szempont a használat helye, azaz, hogy szabadtéren, vagy beltérben használjuk-e a telefont. A telefon biztonsága érdekében célszerű többféle tartót is igénybe venni, mindig a rendeltetési helyének megfelelően. A vízálló tartókat akár búvárkodás, vízalatti fotózás közben is használhatjuk, míg a speciálisan kerékpárokhoz tervezett telefontartónak nem sok hasznát vesszük, ha például este, lefekvés előtt még böngészni szeretnénk picit a neten, vagy olvasni egy jó könyvet.
- Szabadtéri
- A legismertebb szabadtéri telefontartó a szelfibot, amely vízálló változatban is kapható.
- Autós tartók
- Az autó utasterének különböző egységeire rögzíthető mobiltartók.
- A leggyakoribb a műszerfalra, elülső szélvédőre, ülésfejtámlára rögzíthető változatok.
- Kerékpáros
- A motorozás, kerékpározás magas mechanikai kockázattal jár, de ilyenkor sem kell nélkülöznünk élményeink megőrzéséhez, a mobilt stabilan rögzítő telefontartót.
- Asztali
- Az asztali mobiltartók választéka talán a legszélesebb, hiszen ma már a telefon nemcsak kommunikációs eszköz, de munkagép is egyben, a munkát pedig nagyban megkönnyíti, ha mindkét kezünk szabad.
- Vízálló
- Egész szettek tartoznak ebbe a kategóriába, kezdve a nyakba akasztható telefontartó toktól a szelfiboton át, a derékra, felkarra csatolható mobiltartókig.
- Ez utóbbiaknak sportolás közben is nagy hasznát vehetjük, például edzésmonitorozáshoz.
- Ágy
- Aki szeret a mobiltelefonon böngészni, olvasni ébredés után, elalvás előtt, biztosan találkozott már azzal a fájdalmas ténnyel, hogy a kar és a kéz ízületeit nem a mobiltelefon több órán át való markolására, tartására tervezte az evolúció.
- A telefonos kiegészítők tervezői számára biztosan nyilvánvaló volt ez a probléma, hiszen számos „kuckókompatibilis” telefontartó található a piacon.
A telefontartó jellemzői
Mivel oly sok mindenre és oly sok helyen használjuk a mobiltelefonokat, a telefontartó modellek is alkalmazkodnak az akár szélsőséges felhasználói igényekhez. A csúszásmentes kerékpáros/motoros tartó például tökéletes biztonságban rögzíti a telefont a kormányra, legyen szó egy országokat átszelő motoros versenyről, vagy egy extrém, bringás kalandtúráról.
A multifunkcionális tartó hosszú, flexibilis szárával a legelképesztőbb helyzetekben stabilizálhatjuk a telefont, ami például jól jön, ha egy videót, fotót szeretnénk rögzíteni egy olyan helyen, ahova nem fér be a kezünk, másrészt pedig nem tudnánk annyi ideig stabilan tartani, ameddig az szükséges. Természetfotósok számára például a mikrokozmosz apró változásait rögzítő timelapse felvételekhez ideális választás.
- Állítható
- Maga a tartó is különböző pozíciókba állítható vízszintesen és függőlegesen, valamint a telefont is különböző pozíciókban lehet a tartóba helyezni.
- Forgatható, 360 fokban elfordírható
- Részlegesen, vagy teljesen körbeforgatható az állvány és vele együtt a telefon.
- Csúszásmentes
- Általában kerékpáros és motoros kiegészítő, a bilincsek szilárdan és biztonságosan rögzítik a tartót a bicikli vagy motor kormányán.
- Multifunkcionális/univerzális
- Ezek olyan telefontartó modellek, melyekkel egészen extrém szögben is rögzíthetjük a telefont. Jellemzően széles talppal és hosszú, flexibilis szárral rendelkeznek, aminek a legvégén található maga a csatlakozó. Esetenként adapteres kivitelben is megtalálhatók.
- Csatoló típus
- Az egyik legismertebb és leggyakoribb rögzítési módszer, a telefont be kell kattintani a helyére.
- Cupula típus
- A tartó tapadókoronggal rögzíthető a felülethez.
- Mágneses típus
- A telefont mágnes tartja az állványon, de maga a tartó nem feltétlenül mágneses. Van olyan típus is, amelyik például az autó szellőzőrácsára rögzíthető.
- Gravitációs záródás
- A tartó karok itt erősen körbeölelik a telefont. Ez a technológia megvédi a készüléket attól, hogy kiessen a tartóból egy nagyobb kanyarnál vagy egy döcögős útszakaszon.
A mobiltartók legyenek bármilyen sokoldalúak is, nem mentesítik a felhasználót a körültekintő és felelősségteljes használattól. A mobiltelefonra kötött készülékbiztosítás jelenti a valódi, hosszú távú biztonságot a készülék számára. Az okostelefonra, hordozható eszközeinkre köthető kiterjesztett garancia és baleseti garancia lehetőségeknek járjunk utána a Business Box kalkulátorával.