Okosóra – kütyü helyett legyen igazi partner
Az okosóra modellek megjelenése fényesen bizonyítja, hogy az idő mérésének és követésének e klasszikus és stílusos módja még mindig nem ment ki a divatból. Az okosóra kínálat azonban annyira gazdaggá vált az elmúlt pár évben, hogy nem is olyan egyszerű a döntés. Írásunkkal olvasóinkat szeretnénk támogatni a körültekintő választásban.
Az okosóra kiválasztásának fő szempontjai
Mielőtt pusztán az anyagi lehetőségeink, a dizájn, a roppant vonzó fitness funkciók és az elérhető alkalmazások mennyisége alapján döntenénk el, hogy milyen okosóra modellt válasszunk, térképezzük fel a kínálatot a következő, a használat célja szerint sokkal fontosabb szempontok alapján.
Operációs rendszer és eszköz kompatibilitás
Mivel a legtöbb okosórát úgy tervezték, hogy a gyártó okostelefon modelljeinek egyfajta kiterjesztése is legyen, az eszközkompatibilitás kérdése a legelső szempont. Ne vegyünk olyan okosórát, ami nem kompatibilis a telefonunkkal.
- A Samsung Gear 2 és 3 szériák
- többféle android mobillal és iPhone készülékekkel is működnek,
- A Fibit Versa is ugyanúgy működik az androiddal, mint iOS-szel,
- az android mobilok tulajdonosai egy extra funkciót kapnak: a szöveges üzenetekre az okosórán keresztül is lehet válaszolni.
- A Google Wear OS okosóra
- minimum Android 4.3 operációs rendszerrel rendelkező telefonokkal együtt futtatható, Google Assistant támogatással az alkalmazások a mobil megkerülésével, közvetlenül az órára telepíthetők.
- Néhány Wear OS képes együttműködni az iPhone mobilokkal, de számos funkció – pl.: az alkalmazások hozzáadása és az óra közvetlen csatlakoztatása a wifihez- nem érhető el, az iOS operációs rendszer számára.
Az okosóra akkumulátor ideje
Az okosóra akkumulátorideje általában márkafüggő. Az átlagot a 170-250 mAh kapacitással rendelkező modellek képviselik, és az aktív alkalmazások és funkciók futtatása mellett másfél-két napig bírják egy feltöltéssel.
Az iparág nagyágyúinak – a Kinex, a Garmin, a Safako, a Samsung, a Nokia, Huawei – egyes 380-420 mAh kapacitású modelljei az aktív okosfunkciókkal 96 órát is kibírnak. Ha viszont kikapcsoljuk ezeket a funkciókat, az akkumulátor idő akár két hétig is kitart.
Az Apple Watch okosórák egészen biztosan nem a 18 órás üzemidő miatt annyira népszerűek, egyértelműen a márkanév és persze az extra funkciók, például a vezeték nélküli töltés, az elesés érzékelés lehetősége miatt döntenek sokan az almás karórák mellett. Mivel sokan éppen ez utóbbi miatt vesznek hozzátartozóiknak Apple Watch okosórát, célszerű vásárláskor a kiterjesztett garancia és baleseti garancia szolgáltatást is megkötni.
Érdekesség: vannak különleges karórák is, mint pl. a Matrix PowerWatch, ami a test hőenergiáját konvertálja elektromos energiává.
Kijelző
Szinte az összes elérhető okosóra érintőképernyős, színes LCD, vagy AMOLED kijelzőt használ. Ezáltal a fényképek, alkalmazások és egyéb tartalmak gazdag vizuális élményt nyújtanak. Ez a megoldás némi kompromisszumkészséget vár el tőlünk: cserébe rövidebb az akkumulátor élettartama.
Dizájn
A legtöbb okosórát forgalmazó webshop és persze a gyártók saját oldalai, rengeteg filtert kínálnak fel, hogy az okosórát tényleg a személyiségünkhöz igazíthassuk:
- az óratest színe, anyaga, mérete, formája,
- az óra szíjának színe, anyaga, és a rögzítés módja,
- egyedi kivitelezésű ütés-, és vízálló védőtokok és fóliák.
A letisztult, a sportos, a mókás és az industrial dizájn mellett feltörekvőben vannak a klasszikus, analóg órák vonalvezetését követő okosórák.
A kifinomultságot és eleganciát tükröző sziluettek mögött nagynevű cégek állnak, pl.:
- TAG Heuer,
- Emporio,
- Armani,
- Louis Vuitton.
Okosóra alkalmazások
Az okosórák legvonzóbb tulajdonsága a letölthető alkalmazások gazdagsága és változatossága. Egyes modellek több száz vagy több ezer alkalmazással is rendelkezhetnek.
Meg se kíséreljük mindezeket felsorolni, inkább megmutatjuk, hol lehet elérni az appokat:
- Apple WatcOs App Store: értelemszerűen az iPhone készülékekhez fejlesztett Apple alkalmazások kompatibilisek az Apple Watch okosórákkal, az alkalmazások telepítéséhez és rendezéséhez külön részletes útmutató érhető el.
- Google Play SmartWatch: elsősorban android operációs rendszerrel rendelkező okosóráknak.
Értesítések és figyelmeztetések testreszabása
Bármelyik okosóra figyelmeztet a bejövő hívásokra, e-mailekre és szöveges üzenetekre, ez alapfunkció. Az értesítések fogadásának testreszabási lehetősége viszont egy olyan plusz, amivel az okosóra használata komfortosabbá, praktikusabbá válik.
- Az Apple Watch lehetővé teszi, hogy a képernyő felső részéről lefelé húzzuk az értesítési központot, valamint egy alkalmazás támogatásával tükrözhetjük az iPhone mobil értesítéseit az okosórára.
- A Wear OS készüléken az alsó részről felfelé tolhatjuk a legújabb üzeneteket.
- A Samsung Gear S3 a Gear Manager alkalmazást használja a telefonon, hogy a felhasználó eldönthesse, hogy melyik értesítés „érkezzen meg a csuklójára”.
Mobilfizetés
Számos okosóra rendelkezik NFC chipekkel, azaz használhatjuk őket mobilfizetésre az okostelefon nélkül is. Az ún. NumberSync funkciók lehetővé teszik, hogy ugyanazt a telefonszámot használjuk az okostelefonon és az okosórán, ezért a telefonnak nem kell közeli vagy bekapcsolt állapotban lennie, amikor az okosórával mobilfizetést kezdeményezünk.
- Az Android Pay-t támogató Wear OS órák közé tartozik pl.:
- az LG Watch Sport,
- a Huawei Watch 2,
- a Tag Heuer Connected Modular 45.
- A Samsung saját mobil fizetési rendszere, a Samsung Pay öt Gear-szériás okostelefonján működik.
- Minden Apple Watch modell rendelkezik az Apple Pay használatával, még a közelben lévő iPhone vagy LTE kapcsolat nélkül is.
Ezek tehát a legfontosabb szempontok, ezektől függ, hogy az okosóra a drága, de haszontalan kütyü, vagy a hasznos, támogató okoseszköz szerepét tölti-e be életünkben.
Elvégre az időt egy sima karóra is képes mutatni, a fitness tracker, vagy a kifejezetten fitness célokra fejlesztett Polar okosóra pedig alaposabb munkát végez az edzésmonitorozásban, pulzusmérésben, életmódváltás támogatásban, mint egy okosóra.