A mosogatógép otthoni karbantartása
Átlagosan 8 000 mosatlan edény, tányér, pohár, evőeszköz, stb. kerül egy mosogatógép belsejébe évente. A mosogatógép fáradhatatlanul dolgozik helyettünk, és elvégzi azt a munkát, amit talán a legkevésbé kedvelünk. Sokan nem is gondolnak bele, hogy ilyen léptékű munka mellett a mosogatógép is gondoskodásra szorul. Bizonyára úgy gondolják, hogy az edények mosogatásával egyidőben önmagát is tisztítja a gép. Ezt a közkeletű tévedést szeretnénk eloszlatni ezzel a bejegyzéssel, emellett megosztani Olvasóinkkal néhány hasznos tippet a mosogatógép otthoni karbantartásával, tisztításával kapcsolatban.
Miért van szükség a mosogatógép otthoni tisztítására?
A lerakódások rossz minőségű mosogatást, hibás működést, végső soron a mosogatógép meghibásodását eredményezik. A mosogatógépnek valóban van öntisztító programja, amit rendszeres időközönként beindíthatunk az üres mosogatógépen. A manuális tisztítást azonban emellett is havonta egyszer ajánlatos elvégezni, mert segít megőrizni a készülék élettartamát és nagyban hozzájárul az állagmegóváshoz.
A mosogatógép alkatrészeinek manuális tisztítása lépésről-lépésre
Az első és legfontosabb lépés minden esetben a mosógép teljes áramtalanítása. Ez alatt azt értjük, hogy nem elég kikapcsolni a mosogatógépet, ki is kell húzni a csatlakozót a fali aljzatból! Az egyes elemek szétszerelése után értelemszerűen mindent fordított sorrendben kell visszatenni a helyére.
Milyen eszközökre lesz szükségünk a manuális tisztításhoz?
- mikroszálas törlőkendő,
- fogpiszkáló vagy tű,
- fertőtlenítős konyha tisztítókendő,
- folyékony mosogatószer.
A mosogatógép tisztításához, például az öntisztító program futtatásához használhatunk kereskedelemben kapható, speciális tisztítófolyadékot, vagy egyéb, a háztartásban megtalálható anyagokat, mint:
- borecet,
- almaecet,
- citromlé,
- citromsav.
Durva szűrő
A durva szűrő a nagyobb méretű élelmiszer-maradékokat fogja fel, amelyek így nem jutnak el a szivattyúig.
- a durva szűrőt a fogantyúnál fogva emeljük ki,
- ürítsük ki a szűrőt, szükség esetén mosogassuk el forró, mosószeres vízben,
- végezetül rakjuk vissza a helyére.
Finom szűrő
A mosogatógép minden mosogatás alkalmával kiöblíti a finom szűrőben összegyűlt hulladékot, ám makacs szennyeződések itt is megtelepedhetnek.
- a finom szűrő tisztításához először vegyük ki a durva szűrőt,
- fordítsuk el a fogantyút az óramutató járásával ellentétes irányba,
- a finom szűrőt a fogantyúnál fogva, egyenesen emeljük ki,
- kiürítés után mosogassuk el,
- a fogantyút, az óramutató járásával megegyező irányban, a stop állásba elfordítva rögzítsük a helyén a finom szűrőt.
Szórókarok
A mosogatógépek úgy dolgoznak, hogy a vizet a szórókarokból az edényekbe permetezik. Ha ezek a karok nem forognak megfelelően, vagy a lyukak eltömődtek, a mosogatás nem hozza a várt eredményt.
Az alsó szórókart csak egyszerűen húzzuk felfelé. A felső kar eltávolításához az óramutató járásával ellentétes irányban ki kell csavarni a csapágyakat. A szórókar apró lyukaiban megtelepedett szennyeződéseket tűvel vagy hasonló, vékony és hegyes eszközzel távolítsuk el.
Az ajtó és az ajtótömítés
Mosogatás közben, még az öntisztító program futtatásakor sem érinti az ajtó környékét. Itt bizony megtelepedhetnek az apró ételmaradékok és zsíros szennyeződések. A tisztításhoz kissé megnedvesített törlőruhát használjunk és óvatosan végezzük el a takarítást, nehogy megsérüljön a tömítés.
A mosogatógép üstje
A mosogatógép üstje rozsdamentes acélból készült, és normál használat során tiszta marad. Ugyanakkor, ha a vezetékes víz kemény, vízkőlerakódások keletkezhetnek. Ha ez bekövetkezik, futtassunk öntisztító programot.
Kezelőpanel
- a kezelőpanelt mindig tartsuk tiszta és zsírmentes állapotban,
- a tisztításhoz száraz vagy enyhén nedves törlőkendőt használjunk,
- ha szükséges használhatunk nedves, konyhai tisztító/fertőtlenítőkendőt.
Lefolyó
A mosogatógép alján található a lefolyó környékén megtelepedett lerakódások visszafolyást eredményezhetnek, ami miatt az edények piszkosak maradhatnak.
- vegyük ki a csavarokat és a fedelet a lefolyó körül,
- távolítsuk el kézzel a nagyobb méretű szennyeződéseket,
- tisztítsuk meg a kisebb lerakódásokat kefével és/vagy törlőkendővel.
A mosogatógép szivattyú-dugulásának megszüntetése
Előfordulhat, hogy valami dugulást okoz a szivattyúban, de ezek könnyen eltávolíthatók.
- távolítsuk el a durva szűrőt és a finom szűrőt,
- merjük ki a vizet a mosogatógép üstjéből,
- a szivattyú ellenőrzéséhez távolítsuk el az alsó csatorna jobb oldalán lévő színes záróelemet, forgassuk el kézzel a szivattyú záróeleme mögött található szivattyúkereket,
- óvatosan távolítsunk el minden tárgyat, majd szereljünk mindent vissza a helyére.
Ha a mosogatógép még mindig nem indul és zúgó hang hallatszik, akkor aktiválódott a
túlfolyás elleni védelem. Ez esetben szakember segítségére lesz szükség!
A mosogatógép rendeltetésszerű használat mellett is meghibásodhat, ezért azt javasoljuk, hogy már a megvásárláskor kössön készülékbiztosítást. A kiterjesztett garancia szolgáltatáshoz javítási asszisztencia szolgáltatás is jár. Ez anyagi szempontból is tehermentesíti Önt, hiszen ennek keretében a szervizköltségek, valamint a mosogatógép elszállítás, majd visszaszállítása is ingyenes.
A befolyócső-szűrő dugulásának megszüntetése
Ha a vízben kis részecskék láthatók, akkor lehetséges, hogy eldugult a befolyócső külső szűrője, ami vízbemeneti hibát okoz.
Áramtalanítás és a víz elzárása után:
- csavarjuk ki a befolyócsövet,
- óvatosan vegyük ki a külső szűrőt a befolyócsőből, és tisztítsuk meg,
- helyezzük vissza az elemeket, és a befolyócsövet,
- helyezzük áram alá a mosogatógépet és nyissuk ki a vízcsapot,
- a nyomás kiegyenlítődés után ellenőrizzük, hogy szivárgásmentes-e az illesztés.
A mosogatógép rendszeres karbantartásával nemcsak a készülék élettartamát maximalizáljuk, de egyben a család egészségét is megóvjuk.