A digitális fényképezőgép felkészítése a nyaralásra
A nyár, a vakáció közeledtével sokan gondolkodunk azon, hogy milyen eszközökre lesz szükségünk a nyaralás emlékeinek rögzítéséhez. A mobiltelefon vagy a tablet egyszerű és hatékony megoldást jelenthet, mégis az igazán jó minőségű fotók készítésének záloga még mindig a fényképezőgép. Függetlenül attól, hogy profi fotósok, vagy szorgalmas hobbisták vagyunk-e, egy minőségi fényképezőgép olyan plusz értékkel szolgál, amit se egy mobil, se egy tablet nem képes megadni számunkra. A fényképezőgép felkészítése azonban nemcsak annyit jelent, hogy eltesszük a bőröndbe a ruhák közé és bízunk abban, hogy épségben megérkezik az úticélhoz. Nézzük át most, hogy milyen kiegészítő eszközökre lesz szükségünk.
A fényképezőgép biztonsága
Míg egy okostelefont, tabletet praktikus és az eszköz típusának megfelelő ütésálló-, vízálló tokba csúsztathatunk, a fényképezőgép biztonságos szállítása és használata ennél kicsivel több figyelmet kíván. Az első és a legfontosabb, hogy bármilyen tokot, táskát is használunk, az mindig legyen párnázott kivitelezésű.
Fényképezőgép tok
Az általában ütésálló poliuretán és/vagy bőr tokok fitten illeszkednek a fényképezőgépre. Szállítás közben a belső, puha kiképzés védi a digitális gép LCD-kezelőpaneljét az ütődéstől, karcolástól.
Fényképezőgép táskák
Minimum két táskára lesz szükség. Az egyik természetesen egy hátizsák, amiben a fényképezőgépen kívül a többi fotósfelszerelést is magunkkal vihetjük. A fotósok ritkán maradnak egy helyben, a lelkes hobbisták is sokat gyalogolnak. A hátizsák tehát egyszerűbbé teszi a felszerelés kényelmes szállítását az egyik helyszíntől a másikig. A másik táska egy válltáska legyen, amiben konkrétan maga a fényképezőgép kap helyet.
Ha szeretnénk hagyományos módon és nem a photoshop szoftverek szűrőire hagyatkozva játszani a fénnyel és színekkel, akkor érdemes külön a szűrőknek és objektíveknek egy-egy tokra beruházni.
Csúszókarabineres heveder és biztonsági rendszer
Valószínűleg minden fotós, profi és hobbista egyaránt, jól ismeri azt a csalódottságot, amit az egyetlen és megismételhetetlen pillanatról való lemaradás jelent. Néha csupán azon a fél másodpercen múlik minden, amit például a gyártói szíjjal való babrálás okoz. A vállon átvetett csúszókarabineres heveder azonban szabad mozgásteret enged, és lehetővé teszi, hogy a fényképezőgépet a szíjon kényelmesen és gyorsan fel-le mozgassuk. Ráadásul acélhuzallal megerősített kivitelezésben is kapható, nem lehet csak úgy levágni a hevederről a fényképezőgépet, így az illetéktelen eltulajdonítást is megakadályozhatjuk.
Az alábbi videó ugyan angolnyelvű, de a négyféle komplett biztonsági rendszer használata a nyelv ismerete nélkül is könnyen megérthető.
A fényképezőgép biztosítása
Még utazás előtt mérlegeljük, hogy a fényképezőgép elvesztése, vagy ellopása mekkora kárt jelent számunkra, nyilván az eszmei értékén és az érzelmi veszteségen túl. Szánjunk időt és anyagiakat a biztosítására! Ezen kívül, írjuk fel a fényképezőgép márkáját, típusát, sorozatszámát, hogy ha mégis bekövetkezik a nem várt esemény, akkor az adatokat le tudjuk adni a rendőrségen.
A fényképezőgép kiegészítői
A memóriakártya
Felhőszolgáltatás ide vagy oda, a több memóriakártya hasznos lehet. A pillanatnyi csodák megőrzését nem bízhatjuk az internetre, ha távol vagyunk a hálózattól. Ilyenkor jól jönnek a plusz memóriakártyák.
Pótakkumulátor, powerbank
A legmodernebb digitális fényképezőgépek már akkumulátorral működnek és nem elemmel. Értelemszerűen, ha a gépünk elemes, akkor azokból kell a cserére felkészülni. Ha viszont akkumulátoros, akkor minimum egy darab feltöltött pótakkumulátorra lesz szükségünk. A hosszabb lélegzetű fotós túrákhoz pedig érdemes magunkkal vinni egy univerzális vésztöltő/külső akkumulátort, amivel a tabletet, mobilt és a digitális fényképezőgépet is fel tudjuk tölteni
Lencsevédők
A természetben járva gyönyörű és ritka pillanatok szemtanúi lehetünk, ezek megörökítése azonban nemcsak nekünk jelent kihívást, hanem a fényképezőgépnek is. A szél, az eső, a homok, a por, a sós víz mind károsíthatják a lencsét. A lencsevédőket, szűrőket még mindig egyszerűbb és olcsóbb lecserélni, mint az objektívet.
Lencsetisztító készlet
Mindig jól jön, ha kéznél van, főként az előző pontban említett okok miatt. Mindennap tisztítsuk meg fényképezőgépet a zsíros szennyeződésektől is. A legpraktikusabb eszköz a lencsetisztító toll, hiszen kicsi, vékony és könnyen csomagolható, valamint a mikroszálas törlőkendő. A komplett szenzortisztító-készlet sem foglal túl nagy helyet.
Ezeken kívül még számos kiegészítő áll rendelkezésünkre, csupán a józan megfontolás állhatja utunkat. A választást leegyszerűsíti, ha pontosan tudjuk, hogy a szabadban, vagy zárt térben fogunk fotózni.
A teljesség igénye nélkül, íme, néhány kiegészítő:
- vaku,
- vezeték nélküli vaku kioldó,
- különböző vaku előtétek, pl. fényterelő előtét,
- napfény/holdfény derítőlap
- szűrők:
- védőszűrő,
- polárszűrő,
- antisztatikus szűrő,
- többféle objektív, pl.
- nagylátószögű zoom objektív,
- macro objektív,
- teleobjektív.
Mit tehetünk az eltulajdonítás megakadályozására?
Takarjuk le a fényképezőgép márkájára és típusára utaló mindenféle feliratot, címkét átlátszatlan matricával, ragasztószalaggal. A gyártó logója a fényképezőgép szíján is rajta van, már csak ezért is érdemes kicserélni a már említett csúszókarabineres hevederre, vagy egy másik, logó nélküli szíjra.
A fényképezőgépet minden esetben kézipoggyászként kezeljük, azaz tartsuk magunknál akár repülővel, akár vonattal utazunk.