Hogyan válasszunk konyhai páraelszívó berendezést
A sütés-főzés közben keletkező füst, gőz, pára, az illatok, és persze az apró, szinte porlasztott olajcseppecskék eltávolításáról gondoskodik a páraelszívó, így nem kell aggódnunk, hogy az egészségtelen füst vagy a kellemetlen szagok beeszik magukat az otthonunkba. Mivel a piacon több típus is elérhető, ami megnehezíti a helyes döntést, cikkünkben a páraelszívó kiválasztásának szempontjait vizsgáljuk meg.
A páraelszívó előnyei
Az alapfunkción túl számos egyéb előnnyel szolgálhat egy páraelszívó:
- beépített világítással rendelkeznek, mely közvetlenül a tűzhelyre irányul,
- azzal, hogy elszívja a szennyezett levegőt a konyhából, hozzájárul a bútorok és a falak megóvásához,
- csökkenti a szén-monoxid mérgezés kockázatát például olyan konyhákban, ahol nincs természetes szellőzés,
- a főzés közben keletkező hő elszívásával csökkenti a konyha hőmérsékletét,
- a füst elszívásával kíméli a füstérzékelőt, és megelőzi a téves riasztást,
- ha nem is főzünk magunkra mindennap, a beszerelt páraelszívó növeli az ingatlan értékét, mely akár eladás, akár bérbeadás esetében többletbevételt jelenthet a számunkra,
- ha pedig nagy a család és sokszor, nagy mennyiségben főzünk, a páraelszívó a konyhában töltött idő alatt tehermentesíti a szervezetünket.
A páraelszívók típusai
Egyesek számára a páraelszívó típusát az határozza meg, hogy a konyha milyen és mekkora páraelszívó beszerelését teszi lehetővé. Új konyha építésekor azonban több lehetőséget is figyelelmbe kell vennünk.
A beszerelés helye szerinti típusok:
- fali elszívó: közvetlenül a falra, vagy a konyhabútor alá, közé telepíthető típus,
- sziget elszívó: főzősziget fölé, a mennyezetre függesztett típus.
A szellőzés szerinti típusok:
- csöves légkivezetés: a páraelszívó a szabadba vezeti ki a beszívott levegőt, szerkezeti átalakítást igényel a telepítése.
- szűrős, levegő keringtető: papír-, szén- vagy fémszűrőn keresztül keringteti a beszívott levegőt a rendszer. A papír és szénszűrő cseréje 2-3 havonta javasolt, a fémszűrők, mint az alumíniumszűrő, elmoshatóak akár mosogatógépben is.
A fali páraelszívó típusai
Hagyományos páraelszívó
- közvetlenül a falra, vagy bútorelem alá felhelyezhető modell,
- rostos papírszűrővel rendelkezik, melyet 2-3 havonta cserélni kell.
- előfordul szénszűrős és fémszűrős változatban is.
- kisméretű konyhákba tervezett modell,
- teljesítménye: 100-400 m3/h.
Kürtős páraelszívó
- közepes vagy nagyobb konyhákba ajánlott,
- szimpla vagy dupla turbinákkal rendelkezik,
- beszerelésekor mindig meg kell oldani a levegő kivezetését, csak végső esetben alkalmazzuk a szénszűrős megoldást.
- mérete: 50-120 cm,
- Teljesítménye 500-1000 m3/h.
Kihúzható, teleszkópos páraelszívó
- praktikus, és helytakarékos,
- szimpla vagy dupla motoros,
- teljesítménye: 500-800 m3/h
- általában mechanikus, de vannak digitális érintésvezérlésű és motoros fajták is.
- ott, ahol a csöves légelvezetés nem megoldható, a szénszűrős-keringtetős módszer javasolt.
Aláépíthető páraelszívó
- szerkezetében a teleszkópos, kihúzható fajtára hasonlít, de nincs mozgatható eleme,
- csöves légkivezetéssel, vagy szénszűrős levegőkeringtetéssel rendelkezik,
- hangulatában leginkább a rusztikus trendhez illik,
- vezérlése elektronikus, tolókapcsolós és mechanikus egyaránt lehet, illetve elérhető távvezérlésű fajtája is.
A sziget páraelszívó
A sziget típus a kürtős páraelszívó speciális fajtája, melyet arra terveztek, hogy a nem falhoz telepített tűzhelyek esetében is el tudja látni fő funkcióját. Az úgynevezett főzősziget fölé, a mennyezetre szerelt sziget páraelszívó valamivel nagyobb árfekvésű, mint a fali típusok. Előnye ugyanakkor, hogy ernyője nagy területet fed le, teljesítménye 600-1200 m3/h.
A páraelszívó vásárlásának egyéb kritériumai
Ár-érték arányok
Az árat befolyásoló tényezők egy része kiszámítható: a nagyobb méretű, kiegészítő opciókkal rendelkező és/vagy dizájnelemként is funkcionáló páraelszívók általában nagyobb költséget jelentenek.
Ezen felül a telepítés költségeivel is számolnunk kell. A csöves légelvezetést igénylő elszívó telepítése ugyan a falszerkezet megbontása miatt többe kerül, de az is tény, hogy hatékonyabb és biztonságosabb az elhasznált, szennyezett levegő kivezetése. A légcsatorna nélküli modellek például egy szénszűrőn keresztül forgatják meg a levegőt, de nem vezetik ki a szabadba. Itt a szűrők cseréje jelenti a hosszabb távú kalkulációt.
Méret
A főzőfelület méretéhez igazítsuk a páraelszívó méretét, hiszen minden itt keletkező anyagnak még azelőtt kell eljutnia az elszívóig, mielőtt továbbsodródna a konyha légterébe. Persze a főzőlapnál nagyobb méretű páraelszívót is beszerezhetünk – ami némileg nagyobb költséggel jár – de minden esetben vegyük figyelembe a rendelkezésre álló helyet, a páraelszívó méretét, és a légelvezetést szolgáló csöveknek helyet adó terület nagyságát.
Teljesítmény
Minél erősebb a páraelszívó, annál hatékonyabb lesz a munkájában. A teljesítményt a konyha alapterületéhez igazítsuk, illetve vegyük számításba, hogy csöves légelvezetés esetén hatékonyabban dolgozik a páraelszívó, mint a szűrős levegőkeringtetéssel.
Esztétikum
Néhány alapszintű elszívó esztétikai szempontból elhanyagolható, de egész jó ár-érték aránnyal elérhetőek például olyan típusok, amelyek már esztétikai kiegészítőként is megállják a helyüket. A színében, anyagában, formavilágában eltérő stílusú páraelszívók könnyen beilleszthetők már meglévő és új tervezésű konyha hangulatába egyaránt.
Zajszint
A zajszint megállapításához az a legegyszerűbb megoldás, ha meglátogatjuk a legközelebbi konyhakiállítást és helyben kipróbáljuk, hogy mekkora zajra számíthatunk otthon. Ha éppen nincs konyhakiállítás a közelben, akkor egy bemutatóteremben biztosan lesz lehetőségünk meghallgatni működés közben a páraelszívókat.
Ventilátor sebesség
Általában egy háromsebességes elszívó bőven elegendő a konyha levegőjének szűrésére. Van öt-, és hatfokozatú modell is, de a felhasználói észrevételek szerint nem igazán észlelhető a különbség, hacsak a zajszint emelkedését nem számítjuk. Értelemszerűen, minél magasabb fokozaton működik a páraelszívó, annál hangosabb.
Kiegészítő funkciók
- lámpa: még vásárláskor győződjünk meg a beépített világítás fényerejéről,
- hőérzékelő: automatikusan bekapcsolja a páraelszívót, ha számottevő hőmérséklet emelkedést érzékel a konyhában,
- automatikus kikapcsolás: egy bizonyos idő eltelte után leállítja a páraelszívót,
- szűrő jelzőfény: arra figyelmeztet, hogy ideje kicserélni a szűrőt.
Mindebből következik, hogy a páraelszívó nemcsak a kényelmünket támogatja, de használatával a háztartási nagygépeink, mint a tűzhely, a hűtő vagy okoshűtő, mosogatógép, vagy akár a mikrosütő állagmegóvását is biztosítjuk, még abban az esetben is, ha a kiterjesztett garancia szolgáltatás igénybevételével már gondoskodtunk eszközeink hosszú távú biztonságáról.