Út a pormentes otthon felé II. rész – Szemléletváltás a takarításban
Cikkünk első részében sorra vettük, hogy valójában mit is értünk por alatt és adtunk néhány tippet a pormentes otthon eléréséhez. Ezúttal arról a szemléletváltásról lesz szó, ami a modern, gyakorlati szempontok alapján megfontolt háztartásvezetéshez szükséges.
Szakítsunk a hagyományokkal
Némi szemléletváltás is szükséges a por felszámolásához. A körültekintő és alapos takarítás egymással szorosan összefüggő részfeladatokból áll. Ennek éppúgy része a mobilklíma és a ventilátor portalanítása, mint a párásító vízkőtlenítése, a mosogatógép, a mosógép, és a szárítógép karbantartása is, de a felmosó mop rendszeres cseréje, vagy a porszívó HEPA-szűrőjének kitisztítása is.
Éppen ezért a háztartási nagygépekre kötött kiterjesztett garancia, és az általa nyert hosszú távú haszon hozza el számunkra a pormentes otthon minden kényelmét.
A takarítás metódusa tehát némi átgondolást igényel. A hagyományos takarítás amellett, hogy időigényes, valójában csak a por egy részét távolítja el.
- a száraz takarítással felverjük a port,
- ami a levegőbe kerülve szétterjed, és
- a már portalanított felületeken újra megtapad,
- visszaszáll a padlóra,
- ezután a nedves takarítással belepasszírozzuk az apró repedésekbe, a járólap és a csempe fugáiba, a küszöbök pereme alá,
- majd amikor megszárad, újra a levegőbe kerül.
Felejtsük el tehát a következő takarítóeszközöket:
- partvis,
- seprű,
- textilkendők,
- felmosórongyok,
- tollseprűk,
- textil és papír porzsákok,
A felületek portalanításához mikroszálas kendőt használjunk, mert az elektrosztatikus töltés magához vonzza a port. Az újrafelhasználható mikroszálas kendők állagmegóvásnak titka, hogy ne használjunk fehérítőt és textilöblítőt a mosásukhoz. Ez a két mosószer ugyanis lebontja a mikroszálak szerkezetét, és csökkenti a kendő port vonzó és visszatartó képességét.
A helyes porszívózás a pormentes otthon „lelke”
- Alapszabály, hogy hetente egyszer minden helyiséget alaposan át kell porszívózni.
- Minden irányban, lassan haladjunk át a szőnyeggel bevont padlón, hogy a szálak közül minél több port eltávolítsunk.
- A gyors porszívózással magunkat csapjuk be; a felvert por visszaszáll a padlóra és a bútorokra.
- Havonta egyszer a szőnyeg alatt is porszívózzunk fel.
- A helyes technikával, a különböző kefés fejek és persze a HEPA-filter használatával egy 50m2-es lakás körülbelül 15-20 perc alatt átporszívózható, feltéve, ha a porszívózást tényleg hetente egyszer elvégezzük.
- A HEPA-filtert minden takarítás után tisztítsuk ki, valamint háromhavonta cseréljük le.
- Ha forgófejes porszívót használunk, kapcsoljuk ki a forgókeféket amikor keménypadlót tisztítunk, hogy ne fújják szét a port a levegőben.
Kérdés persze, hogy kinek van minderre ideje a napi munka és a háztartásvezetés mellett? A megoldás a száraz- és nedves tisztításra is képes robotporszívó, ami tökéletesen elvégzi helyettünk a munkát.
A pormentes otthon, pormentes tárolást igényel
Amikor ruhát, törölközőt veszünk elő, rengeteg por kerül a levegőbe a szekrények belsejéből. Éppen ezért a szemléletváltás részeként tartsuk a ritkán használt ruháinkat ruhazsákban. Ez az a pont, ahol a hagyományoknak igenis teret lehet engedni. Régen a hideg és meleg évszakok ruháit igény szerint pakolták el és elő a szüleink, nagyszüleink. Ez nemcsak a helytakarékosság miatt volt így, hanem higiéniai okokból is.
- Az átlátszó, lezárt tárolókban a használaton kívüli ruhák pormentesek maradnak, amíg újra szükség nem lesz rájuk.
- Plusz haszna, hogy a szekrények belseje átláthatóbb, kevésbé zsúfolt, és ami még fontosabb, könnyebben és gyorsabban tisztán tartható.
Ugyanezt a metódust alkalmazzuk a lakástextilek esetében is. Szinte minden háztartásba a szükségesnél több ágyneműhuzat, ágytakaró, és drapéria található. Ezek tárolásához ma már nagyon praktikus, átlátszó, jól szellőző anyagból készült különböző méretű cipzáros táskák, vagy fedeles konténerek kaphatók. A gardrób rendezettsége megnyugtató, főleg, ha a takarításkor csak a konténereket és táskákat kell leemelni a polcokról. Ezt az eljárást alkalmazzuk a kamrában is, vagyis mindent zárható dobozokban, üvegekben tároljunk.