A mobiltelefonok evolúciója – III. rész
Cikkünk első részében a kezdetektől az ezredfordulóig, a második részben pedig az ezredfordulótól az Apple térhódításáig tekintettük át a mobiltelefonok evolúcióját. Igyekeztünk a legfontosabb mérföldköveket bemutatni, miközben utunk során eljutottunk a nagy fordulópontig, azaz az iPhone megjelenéséig. Innentől talán az eddiginél is izgalmasabbá válik a történet, hiszen a a technológia az elmúlt tíz-tizenkét évben hihetetlen fejlődésen ment keresztül, de lássuk csak, hogy pontosan mi tekintünk ma már múlt időnek és mire számíthatunk a közeljövőben.
Android vs. iPhone – a mobiltelefon végérvényesen okostelefonná válik
Három évvel színrelépése után piacra kerül az első Android operációs rendszerrel futó okostelefon, a HTC Dream G1, valamint elindul az Android Market (ma: Google Play Store), az Android alapú eszközök alkalmazás-áruháza. A két nagy piaci versenytárs mellett próbált a Microsoft is érvényesülni (Windows Mobile). Végül úgy dönt, hogy nem állja a versenyt az almás és robotos készülékekkel. A cég rááll a Windows Phone fejlesztésére, ám közben az Apple egy újabb dobással hódít. Kiadja az elődjéhez képest majdnem harmadáron kapható iPhone 3G-t hosszabb akkumulátor-élettartammal, továbbfejlesztett iOS operációs rendszerrel, és… beindul az App Store 552 letölthető alkalmazással. 2008 mondhatni hivatalosan az Android vs. iPhone csata kezdete.
Mobiltelefonok elmúlt tíz éve röviden
-
- elindul a WhatsApp azonnali üzenetküldő-hálózat,
- Európában sikeresen tesztelik a 4G hálózatot.
- 2010:
- a Google kiadja a Nexus One-t,
- ebben az évben a szórakoztató-elektronikai színtéren már ismert szereplő jelenik meg a mobilkommunikációs piacon a Samsung „személyében”.
- A Galaxy S széria az Apple egyik legnagyobb és következetesebb versenytársává vált az elmúlt majd tíz évben.
- 2011:
- a tablet és az okostelefon nászából a Samsung Galaxy Note N7000 phablet született, és bár kritizálói szerint 5,3 hüvelykes kijelzője „nevetségesen nagy”, belegondolva, hogy jelenleg az iPhone 11 Pro 6.5 hüvelykes kijelzővel domborít, elmondható, hogy a Galaxy Note új trendet indított el a mobiltelefon evolúcióban.
- 2012:
- Öt évvel azután, hogy az első iPhone eljutott a polcokra, az ötödik generációs modell szeptemberben landol a polcokon. Az iPhone 5 világosabb, karcsúbb kialakítású, extra nagy képernyővel, Lightning csatlakozóval és integrált Siri asszisztenssel rendelkezik.
- Mintegy válaszul a Samsung a maga részéről kijött a Galaxy S3-mal, mely elsőként az Androidos telefonok sorában alaposan feladta a leckét az almás cég fejlesztőinek, többek között a vezeték nélküli töltés támogatásával és a 4G hálózattal.
- 2013:
- a piacon ujjlenyomat azonosítóval feloldható telefon, az iPhone5S jelenik meg, elbitorolva a Motorola sci-fis arculatát,
- hosszú szünet után a Nokia újdonsággal rukkol elő, a Lumia 1020 válik a piac legerősebb, kamerával felszerelt okostelefonjává. Az óriási, Windows Phone 8 operációs rendszeren futó telefon kamerájának képességeit rögtön más megvilágításba helyezi a tény, hogy:
- a legújabb iPhone 11 Pro Max is “csak” 12 megapixeles kamerákat tudhat magánénak,
- míg a Lumia a maga 41 megapixeljével igazi, kompakt fényképezőgép egy telefonba bújtatva.
- 2014:
- a Facebook felvásárolja a WhatsAppot 20 milliárd dollárért,
- az Apple felveszi a Samsung által a pástra dobott phablet-kesztyűt, az 5,5 hüvelykes kijelzővel bíró iPhone 6 Plus-szal,
- a fogyasztók először találkoznak a shenzeni székhelyű OnePlus okostelefonjával, a fantáziadús One névre hallgató példánnyal.
Mindeközben a „hátországokban” is zajlik az élet
- 2015:
- A kínai Huawei és a Xiaomi cégek megpróbálkoznak a betöréssel, ám a nyugati piacot uraló Samsung és Apple mellett elenyésző a siker. A Huawei végül a Google-lel közösen piacra dobja a NexusP6 készüléket.
-
- A Nexus P6 és a Samsung Galaxy Edge, mint az utóbbi évek egyik legszebb, és technikailag legerősebb telefonjai kulcsszerepet töltenek be az Apple-t kihívó, egyre erősödő Android dominanciában.
- 2016:
- A Google Pixel szériája kiváló technikai kvalifikációja ellenére nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, csupán 2 milliót hoz a mamutcég konyhájára.
- 2017:
- a Microsoft leállítja a Windows Phone operációs rendszer támogatását,
- a képernyő dizájn dominanciája továbbra is növekszik, a Samsung Galaxy S8 és az iPhone X kijelző/test aránya már 82%.
- az SMS üzenetküldés megünnepli 25. évfordulóját, és bár a kommunikációs lehetőségeink azóta gyarapodtak, még mindig napi 22 milliárd szövegalapú üzenetet továbbítunk.
- 2018:
- újabb piaci szereplők kerültek az előtérbe:
- a OnePlusOne megjelenése óta sokat erősödött shenezeni gyártó szorgalommal pótolta a hiányosságait, az eltelt évek alatt félévente új modellel rukkolt elő.
- a gyártó 2018 októberében indította el legerősebb termékét, a 128GB-os, 6,41 hüvelykes OnePlus 6T-t, mely az 5, 8 hüvelykes, 64GB-os iPhone XS kihívójaként tündökölhetett egy ideig.
- Aztán egy korábban alig ismert kínai gyártó az Ulefone, Power5 névre hallgató modellje hátlapja alá korábban sosem látott kapacitással bíró, 13.000mAh akkumulátort pakolt, és vált ezzel, még ha csak átmenetileg is, de egy levegővel nulláról hőssé.
- újabb piaci szereplők kerültek az előtérbe:
Gyorsabban, magasabbra, erősebben
Mintha csak az olimpia jelszavát tűzték volna zászlajukra a gyártók és a hálózatok, ami kiegészül a Size is matter elvével. Az új hálózatok és készülékek nemcsak a kommunikációs hipersztrádát, a kiterjesztett és virtuális valóságot, de a futurisztikus Smart City tendenciáját vetítik előre.
- a 4G globális elfogadása jelentősen javítja a videostreaming, a videóhívás, a mobil- és konzoljáték sebességét és minőségét,
- 2019-ben elindul az 5G, ami elődjéhez képest tízszeres gyorsaságot ígér, aminek a környezet- és természetvédők már kevésbé örülnek.
- A képernyőméretek tovább növekednek, hogy maximalizálják a fent említett funkciók élményét.
- Az Apple Pay és az Android Pay megjelenésével a mobilfizetés opciói bővülnek, a felhasználók számára lehetőséget kínálnak arra, hogy okostelefonjukkal vásárolhassanak.
- Az iPhone új 11, 11Pro és 11Pro Max készülékeivel stabilan tartja piacvezető szerepét,
- Az Android alapú OnePlus sem pihen, a 6,67 colos, pop-up szelfikamerával felszerelt modell a zászlóshajó-gyilkos nevet nyeri el a netes fórumokon.
- A mobilalkalmazások és személyi asszisztensek fejlődésével otthonunk és életterünk szinte minden szegmense távolról vezérelhetővé válik akár hangalapú irányítással is.
- A Royole FlexPai hajlékony kijelzője egyelőre jóval sérülékenyebb a vártnál, de a Huawei Mate X és a Samsung Galaxy Fold modellekkel karöltve már előrevetíti a jövő elvárásait.
A mobiltelefonok evolúciója még nem ért véget
Mint látható, még ötven év sem telt el és a táskaméretű, szupernehéz telefonoktól eljutottunk a zsebre tehető, hajlékony okoseszközökig, melyek már bőven túllépnek eredeti funkciójukon, a hang továbbításán. A mobiltelefonok karcsú sziluettje személyi asszisztenst rejt, melyek segítséget nyújtanak munkában, tanulásban, oktatásban és gyermeknevelésben, rehabilitációban és az egészséges életmód követésében. A mobiltelefonok okostelefonná váltak, irányítják otthonainkat, bekapcsolják a fűtést, bevásárolnak helyettünk és még esti mesét is mondanak, helyettünk.
Tekintve, hogy milyen léptékkel haladunk, a technológiai szingularitás talán nincs is olyan távol. Kérdés csupán: vajon valóban jó lesz-e nekünk, embereknek?