Tipikus ünnepi balesetek és a megelőzésük
Sajnálatos módon az értékvesztés világjelenséggé vált; számos hagyományos ünnepet nem tartunk már, vagy nem értékéhez méltón kezeljük. A karácsony jelenti talán az egyetlen kivételt, ami minden évben egymás felé tereli a családokat, és még a marketingkampányok üzeneteitől terhelt világban is az összetartozásra, szeretetre és a családi értékek fontosságára irányítja a figyelmünket. A vásárlási láz elmúltával, amikor már túl vagyunk a fenyőfa ünneplőbe öltöztetésén, a dekorációk kihelyezésén, a sütés-főzésen és az ajándékozás meghitt pillanatain, el kell gondolkoznunk azon, miként előzhető meg, hogy az ünnepek alatt ugrásszerűen megnő a háztartási balesetek száma. Ennek elkerülése érdekében készítettünk egy összefoglalót arról, hogy mire kell figyelni az ünnepek alatt.
Ünnepi balesetek okai és a megelőzés
Rövid pontokba szedve a következő tipikus balesetek és szituációk miatt válik veszélyes üzemmé egy családi vagy baráti összejövetel.
Ó, Mr. Alkohol!
Az nem kétséges, hogy nagyivó hírében áll a magyar és az ünnepi hagyományaink sem tesznek minket az absztinencia bajnokaivá. Alapvetően nem azzal van a gond, hogy lecsúszik néhány pohár sör vagy bor, esetleg egy-két kupica pálinka is. A nagyobb gondot a mértéktelenség okozza, ami azonban nemcsak a jó hangulatra veszélyes. Alkoholos állapotban kevésbé vagyunk képesek felmérni tetteink következményét, ami fokozza a balesetveszélyt.
Ilyenkor nagyvonalúan legyintünk például:
- az égő gyertyák mellett kihúzott kábelekre,
- a frissen kicsomagolt, majd üzembe helyezni kívánt okostévé, hangrendszer, házimozirendszer telepítési útmutatójára,
- ebben az állapotban az Oldjuk meg okosba-hozzáállás is kényelmesebbnek tűnik.
Így történhet meg, hogy:
- a vadonatúj okostévé egy abszolút haszontalan állványon, horribile dictu dohányzóasztalon kap helyet,
- a kábelek szanaszéjjel hevernek a közlekedési útvonalakon,
- ha megtörténik a baj, természetesen mindig a gyerek, vagy a házikedvenc a hibás, amiért belegabalyodott és magával rántotta a készüléket.
Dekorációs balesetek
Itt most nem a dekorációs elemek minőségéről és mennyiségéről ejtünk szót, hanem azok felhelyezéséről.
- Évente körülbelül 1 000 ember zuhan le instabil székről, asztalról díszítés közben.
- Világszerte több millióra tehető a dekorációs balesetek száma.
- A személyi sérüléseket tetézi, hogy zuhanás közben a legközelebbi elérhető tárgyba kapaszkodunk, ami lehet korlát, fali konzol, szekrény, polc, vagy akár a karácsonyfa is.
Így potenciálisan még nagyobb az anyagi kár, valamint több személy is megsérülhet a közelünkben a rázuhanó tárgyak miatt. Ha már mindenképpen fel kell valamire mászni a díszítéshez, tegyük azt egy stabil létra segítségével.
Egész évben, de különösen az ünnepi időszakokban fontos, hogy a megvásárolt elektronikai eszközökre, mobilkommunikációs eszközökre, háztartási gépekre kössünk baleseti garancia szerződést, hiszen a gyártói, de még a kiterjesztett garancia sem vonatkozik a balesetben megsérült eszközeinkre.
Konyhai balesetek
Ünnepek idején a konyhában igazi nagyüzemi munka folyik, a személyi sérülés lehetősége azonban nem csak a sütésben-főzésben elfáradt felnőttekre korlátozódik, de egy óvatlan pillanatban éppen azok sérülhetnek meg, akikre a leginkább kellene vigyázni. Gyakran ugyanis a gyermekeket érinti a baleset.
A leggyakoribb konyhai balesetek ebben az időszakban:
- a forrázás/égés,
- a kiömlött folyadékok miatti csúszásból eredő törés,
- az éles kések, húsbárdok okozta sérülés.
Ha nem tudjuk megoldani a gyermekfelügyeletet, akkor érdemesebb inkább hagyni a konyhai munkát és megrendelni az ételt, a süteményeket. Egyetlen szülő sem lesz kevesebb attól, ha nem saját sütésű tortát vagy rántotthúst tesz az asztalra, sőt. A gyerekek valószínűleg még hálásak is lesznek azért, hogy az ünnepi időszakot a szüleikkel tölthetik mókával, kreatív játékokkal, vagy egy nagy kirándulással.
Tűzkárok
A dekorációk, mint például egy adventi koszorú a terített asztal közepén gyönyörű és hangulatos, de evés és beszélgetés közben elfeledkezhetünk róla, és a koszorúról villámgyorsan továbbterjedhet a tűz a könnyen gyulladó eszközökkel és kiegészítőkkel megpakolt asztalra. Ugyanez hatványozódik az elektromos dekorációs elemek, fényfüzérek környezetében.
Éppen ezért:
- Sose használjunk utcai árusoktól beszerzett dekorációs elemeket, csakis hitelesített, hazánkban is jóváhagyott, ismert gyártótól származó fényfüzéreket és egyéb díszeket.
- A szabadba kifejezetten kültéri használatra tervezett díszeket telepítsünk.
- Vastagvezetékes, füzéreket és égősorokat használjunk, hiszen a vékony vezetékek túlmelegedhetnek, megolvadhatnak az áthaladó áram miatt.
- Ha korábban vásárolt díszeket, füzéreket, égősorokat használunk, üzembe helyezés előtt ellenőrizzük a vezetékek folytonosságát, sérülés, olvadás, repedés nyomait keresve.
- Ne terheljük túl az otthoni elektromos rendszert túl sok dekorációval.
- Ha mégis bekövetkezik egy baleset, azonnal húzzuk ki a megszakítót, vagy kapcsoljuk le az egész villanyórát.
Végül, de nem utolsósorban:
Talán nem hagyományos partikellék, de egy tűzoltókészülék kétségkívül hasznos társunk lehet a karácsonyi tűzesetek mérséklésében.