Hogyan támogatja az okostelefon a hétköznapjainkat?
Életünket olyan mértékben átszövi az okostelefon használata, hogy szinte már az számít furcsának, aki nem a telefonjával bíbelődik. De valójában mire is használjuk egészen pontosan a mobilt, amikor éppen nem beszélünk rajta?
Az okostelefon sohasem pihen
Ha most egy timelaps felvételt készíthetnénk az emberiség egy teljes napjáról, hogy kiderítsük, ki mit csinál az okostelefonjával – amikor éppen nem beszél rajta -, akkor következő képet kapnánk:
- 70%-unk e-mail küld, vagy fogad,
- 65%-unk valamelyik közösségi médiafelületen tartózkodik,
- 61%-unk cikkeket olvas,
- 59%-unk videót néz,
- 58%-unk keres valamit,
- 54%-unk fotót készít,
- 47%-unk zenét hallgat,
- 45%-unk vásárol,
- 41%-unk játszik,
- 73%-unk útirányról tájékozódik.
Jó esetben mindezt úgy tesszük, hogy az okostelefon nemcsak gyártói garanciával, hanem kiterjesztett garanciával is rendelkezik. A használattal együtt járó potenciális balesetek miatt célszerű baleseti garanciát is igénybe venni az okostelefonra.
Nemcsak az okostelefon innovatív, mi is azzá válhatunk általa
Funkcióinak bővülésével az okostelefon egyre mélyebben integrálódik a mindennapjainkba, és már az interperszonális kapcsolatok is elképzelhetetlenek nélkülük. Nem tisztünk pálcát törni senki felett sem, de a hagyományos értékrend követői számára igencsak meghökkentő, hogy már nemcsak az étkezőasztalnál, de a hálószobában is helyet kér – és kap – az okostelefon.
- a legtöbben olvasnak lefekvés előtt,
- vagy játszanak egy kicsit,
- esetleg képeket nézegetnek az őket érdeklő témában,
- van, aki elalvást segítő fehérzaj applikáció segítségével ringatja álomba magát, vagy a sötéttől félő kisgyermekét, esetleg
- a vérnyomását méri,
- a napi kalóriabevitelét rögzíti, a másnapi menüt tervezi,
- az e-naplót ellenőrzi,
- a British Múzeumban vesz részt virtuális tárlatvezetésen,
- vagy születésnapi meglepetést keresgél a kedvesének.
Nem szabad tehát ítélkezni, fedezzük fel inkább azt, hogy mennyi mindenre használhatjuk még az okostelefont!
Társadalmi összefogás
Az okostelefon az önkéntes lehetőségek biztosításával és a jótékonysági szervezetek támogatásával is hozzájárulhat a változások előremozdításához. Számos alkalmazás érhető el, amely segít a habitusunknak, szándékainknak legmegfelelőbb elköteleződés kifejezésében.
- a társadalmi összefogás virtuális formában a kiemelten védett állatfajokat, nemzeti parkokat, történelmi emlékhelyeket mentheti meg a végső pusztulástól.
- gyermekétkeztetést, állatmenhelyeket, krízisközpontokat támogathatunk,
- kifejezhetjük lojalitásunkat és szolidaritásunkat a világ távoli pontjain élő emberekkel, a céljaikkal, törekvéseikkel.
Fókusz
Ha van eszköz, ami elvonhatja a figyelmünket a munkáról, akkor az az okostelefon, ami valójában magában hordozza a megoldást is. Egyes alkalmazásokat éppen arra fejlesztettek, hogy korlátozzák a mobilon töltött időt.
Ilyen alkalmazások pl.:
- Appdetox: létrehozhatunk egy személyre szabott rendszert, az okostelefon használatának egyfajta időbeosztását. Az app figyelmeztet, ha megszegjük a saját szabályainkat, sőt, még naplózza is azokat. Fegyelmezettebben és időhatékonyabban dolgozhatunk általa.
- Flipd: az applikáció lekapcsolja a telefont és/vagy elérhetetlenné teszi az alkalmazásokat a megadott időbeosztásunknak megfelelően. Ha mégis hozzá akarunk férni, akkor figyelmeztetést/emlékeztetőt küld motiváló üzenet formájában. Segít feloldani a mobilfüggést.
- Moment: ez az applikáció naplózza a telefonhasználatot, összegzést és elemzést készít arról, hogy pontosan mikor, mennyi ideig és mire használjuk a mobilt. Tudatosabb, fókuszáltabb mobilhasználatot tesz lehetővé a beépített „személyi edző” segítségével.
Gazdaságos, környezettudatos, energiahatékony életmód kialakítása
- Az okostelefon különböző alkalmazásaival nyomon követhetővé válik az összes bevétel és kiadás,
- megérthetjük, elemezhetjük pénzügyi magatartásunkat,
- pénzügyileg tudatosabbá válhatunk,
- követhetjük földgáz és áramfogyasztásunkat,
- takarékosabb életmódunkat a hosszú távú céljaink szolgálatába állíthatjuk,
- a költségvetés nyomonkövetésével megtalálhatjuk és kezelhetjük azokat a „fájdalompontokat”, ahol nemcsak a pénz, de az energia is elfolyik.
- a okosotthon vezérlő alkalmazásokkal bárhonnan optimalizálhatjuk lakásunk energiafogyasztását
- számos applikációval felfedezhetjük a környezetünket, megismerhetjük a benne élőket… és nemcsak az embereket, de a növényeket, állatokat, természeti és meteorológiai jelenségeket. Az applikáció nemcsak a gyermekek, de a felnőttek számára is segít újra megteremteni a kapcsolatot a természettel, olyan módon, ami plasztikusan illeszkedik a digitális életmódhoz.
- az ún. Garbage szimulátor játékokkal, pl. Garbage Gobblers, megtaníthatjuk gyermekeinket tudatos, természetközpontú gondolkodásra, az újrahasznosítás lehetőségeire, hogy a környezettudatosság ne csak egy hónapig tartó divattrend legyen, hanem életforma.
- a Thermal alkalmazásokkal a telefon hőkameraként használható, és feltérképezhetjük vele otthonunk hőhídjait. Ez a funkció segít megkeresni és orvosolni a hőszigetelés hibáit. Az már bónusz, hogy az elcsatangolt házikedvencek megtalálásában is segít.
És, hogy miért épp az okostelefon? Valljuk be, hogy bár a cél nemes, a kényelem túl sokat nyom a latba. Az okostelefon azonban megteremti a kontextusát és lehetőségét annak, hogy jobbá tegyük önmagunkat és a világot is, pusztán pár kattintással.