A digitális nagyszülők világa
Létezik egy generáció, akik számára a digitalizáció talán idegenebb, mint bárki másnak: az időskorúak. Ők azok, akiknek még a tévé is újdonság volt, és akik éveket vártak telefonvonalra, hosszú napokat, heteket a postafordultára. Akiknek az életét végigkísérte a huszadik század technológiai robbanása, és akik az unokáik támogatásával váltak digitális nagyszülőkké, dédszülőkké napjainkra. Annak ellenére, hogy a fiatalabb korosztály már magától értetődően intézi ügyeit a digitális térben, eszünkbe kell, hogy jusson, az idősebb korosztály hogyan boldogul ezzel. Nézzük hát, hogyan élnek a korosabbak a digitális világban!
Milyen digitális eszközt használnak leginkább az időskorúak?
Kétségkívül a mobiltelefont, bár őket nem bűvöli el olyan gyorsan a legújabb iPhone, és sokkal kevésbé mobil/kütyüfüggők, mint mi. Sokan közülük valóban használják is napi szinten az okostelefont, sőt sikeres multitask felhasználóvá válnak. Ez azonban semmit sem számít akkor, ha lepottyan az a telefon. Ha szeretnénk, hogy a digitális eszközök hosszú távon szolgálják időskorú hozzátartozóinkat, segítsünk nekik ne csak a megfelelő készülékeket, de a legoptimálisabb készülékbiztosítási opciót is megtalálni.
Szép számmal akad olyan nagyszülő is, aki elsüllyeszti egy fiók mélyére a mobilt és még akkor sem találja, amikor bizony szüksége volna rá. Ennek alig tíz-tizenöt évvel ezelőtt leginkább a miniatürizációs trend volt oka. Túl pici volt a mobil kijelzője, a gombokról nem is beszélve. Ma leginkább az érintőképernyő hátráltatja őket, nem látják rendesen a kezelőfelületet, mert túl picik az ikonok.
Az idősebb korosztály nem rajong annyira az érintőképernyőkért, mint mi, vagy a gyermekeink. Az egész életüket gombos készülékek között élték le, ezért sokkal gyorsabban és könnyebben megtanulják azoknak a digitális eszközöknek a használatát, amik gombokkal működnek. Nagy gombokkal.
Szerencsére már a gyártók is felismerték ezt a tendenciát, és kifejezetten nagykijelzős, nagygombos készülékeket is gyártanak. Ha azonban mégis az érintőképernyős verzió mellett döntenek/döntünk, akkor vegyük a fáradtságot, hogy olyan operációs rendszert telepítsünk a mobilra, ami extra nagy ikonokkal segíti a tájékozódást, és a használatot.
Hogyan támogatják a digitális eszközök az időskorúakat?
Az időskorúak digitális világa négy fő pillérre támaszkodik:
- kapcsolattartás,
- egészségmonitorozás,
- mozgásmonitorozás,
- fizikai és netes biztonság.
A kapcsolattartás alapvető
Ők ugyanúgy örülnek annak, hogy mindig kéznél van egy eszköz, amiről felhívhatják a gyerekeiket, unokáikat, barátaikat, mint mi. Azonban van egy olyan pont az életükben, ahol az okostelefon és a számítógép, valamint az internet nélkülözhetetlenné válik. Egyre több nagyszülő kénytelen szembesülni azzal, hogy gyermekeik és imádott unokáik külföldre költöznek. Ilyen esetben a digitális világ valódi áldás.
A valós idejű chat és videokommunikáció lehetőségét nyújtó szoftverek PC és mobilverziói elérhetővé teszik a sokszáz és sokezer kilométerre, akár egy másik kontinensen élő családtagokat. Ez pedig némileg enyhíti az elszakadás fájdalmát. Nem könnyű digitális nagyszülőnek lenni, elfogadni/megélni, hogy az unokák olyan messze élnek, születnek, hogy a rendszeres, hétvégi családi ebéd esélye a nullával egyenlő. Nem minden nagyszülő képes felfedezni a felszabadult idő előnyeit, de ebben is segíthetünk nekik.
Az egészség és biztonság
A nagyszülők ugyanúgy élvezik a mobilalkalmazásokat, mint mi, és ők sem csak játszanak a készülékkel. A bevásárlás, vagy napirend és naptár-appokon kívül azonban az egészség- és mozgás-monitorozást támogató applikációk nyújtanak valóban hasznos támogatást.
Ha pedig tényleg biztonságban szeretnénk tudni őket, akkor:
- az elesést is rögzítő, a családtagokat értesítő okosóra,
- az aktivitásmérő karkötő,
- az okos vércukormérő és vérnyomásmérő,
mint digitális fegyvertár áll rendelkezésünkre idős szeretteink védelmében.
Persze mindennek csak akkor van értelme, ha mindezen kütyüket a nagyszülők valóban használják is, ezért időt kell szánnunk arra, hogy megtanítsuk őket rá, és tapintatosan, a büszkeségüket, önérzetüket nem sértve megértessük velük, hogy miért kell használniuk ezeket az eszközöket.
Milyen veszélyeket tartogat a digitális világ az időskorúak számára?
Ők még egy olyan korban születtek és nőttek fel, ahol az információáramlás sokkal lassabb, és ellenőrzöttebb volt. Számunkra már elképzelhetetlen az a naivitás, amivel feltételezik, hogy ami az újságban, tévében, neten megjelenik, az valóban úgy is van. Éppen e naivitás miatt sokkal sebezhetőbbek és kiszolgáltatottabbak a netes zaklatásnak, rémhírterjesztésnek, és az internetes csalóknak.
A nettudatosság nemcsak az időskorúak számára kellene, hogy alapvető legyen, de koruknál fogva ők – a gyerekekhez hasonlóan -, potenciális célpontok. Egy komolyabb vírus- és kártevőirtó, jelszótároló, AdBlocker, valamint tartalomszűrő beállításával érdemi támogatást nyújthatunk nekik, hogy a digitális világ számukra is biztonságos legyen.