Szünetmentes tápegység túlfeszültség és áramkimaradás esetére
Ahogy arról előző cikkünkben is szót ejtettünk, a túlfeszültség-védelmi rendszerek telepítésén túl, az úgynevezett szünetmentes tápegység (Uninterruptible Power Supply – UPS) telepítésével tudjuk megakadályozni, hogy az elektromos hálózathoz kapcsolódó eszközeink tartósan kárt szenvedjenek, valamint, hogy energia nélkül maradjanak. Cikkünkkel a szünetmentes tápegység kiválasztásában, beszerzésében szeretnénk segítséget nyújtani olvasóinknak.
Hogyan támogatja otthoni hálózatunkat a szünetmentes tápegység?
A szünetmentes tápegység egy olyan eszköz, ami áramot biztosít az elektromos berendezéseknek, ha:
- a hálózati áramforrással való összeköttetés megszűnik,
- azon bármilyen okból feszültségingadozás, vagy áramszünet lép föl.
Emellett az UPS lehetőséget ad a számítógép és a csatlakoztatott perifériák biztonságos, szabályos leállítására, így az adatvesztés és az amortizáció veszélye közel a nullára redukálódhat.
Tekintve, hogy mekkora adatmennyiséggel dolgozunk nap mint nap, és hogy életvitelünk tetemes része a digitális térben – is – zajlik, érthető, ha a tartós áramkimaradásról apokaliptikus víziói támadnak némelyeknek. Persze, mint minden vészhelyzetben, itt is a józanság talaján kell maradni, ami nyilván könnyebben megy, ha megismerjük mozgásterünk lehetőségeit, határait, valamint az optimális készülékbiztosítási opciók ismeretében gondoskodunk kell otthonunk elektronikus infrastruktúrájáról.
Milyen szünetmentes tápegység típusok közül választhatunk?
Az UPS mérete és kialakítása meghatározza, hogy mennyi ideig fogja táplálni a csatlakoztatott eszközöket.
Készenléti UPS
Az UPS az elsődleges forrás kiesésekor kapcsol át a tartalék energiaforrást adó akkumulátorra/inverterre. A rendszer csak az áramellátás kiesésekor indul el, innen ered az elnevezése is. Ezek a rendszerek hatékonyak, kisméretűek és olcsók. Megfelelő szűrővel és túlfeszültség-levezető áramkörrel túlfeszültség-védelmet is biztosítanak.
Ezeket a modelleket:
- fogyasztói elektronikához,
- belépő szintű számítógépekhez,
- POS rendszerekhez,
- biztonsági rendszerekhez, és
- egyéb alapvető elektronikus berendezésekhez tervezték.
Vonal interaktív UPS
Az ilyen típusú szünetmentes tápegység úgynevezett autotranszformátorral rendelkezik, ami szabályozza az alacsony feszültséget és a túlfeszültséget anélkül, hogy akkumulátorra kellene váltani. Mivel az inverter folyamatosan üzemel – és kapcsolatban áll a kimenettel -, ezek a rendszerek a készenléti tápegységekkel összevetve optimálisabb támogatást nyújtanak.
Ezeket a modelleket:
- fogyasztási elektronikához,
- PC-khez,
- játék-rendszerekhez,
- házimozi elektronikához,
- hálózati berendezésekhez, és
- közepes tartományba tartozó kiszolgálókhoz használják.
Kettős átalakítású online UPS
A kettős átalakítású online szünetmentes tápegység stabil, tiszta és közel tökéletes energiamennyiséget biztosít, függetlenül a bejövő energia állapotától. Ez a szünetmentes tápegység a bejövő váltóáramot konvertálja egyenárammá, majd vissza váltóárammá.
A kettős átalakítású UPS rendszereket úgy tervezték, hogy:
- a kritikus informatikai eszközöket,
- az adatközpontokat,
- a csúcskategóriás szervereket,
- a nagy távközlési és egyéb kommunikációs eszközöket, telepeket, valamint
- a fejlett hálózati infrastruktúrákat megóvják.
Bármelyik típus mellett is döntünk, az UPS-nek:
- kommunikálnia kell a csatlakoztatott eszközökkel, és
- kommunikálnia kell a kiválasztott operációs rendszerrel.
Ez utóbbi Windows esetében nem okoz gondot, macOS és Linux esetében viszont előfordulhat, hogy a telepítéshez IT-szakemberre lesz szükségünk.
Hol legyen a szünetmentes tápegység helye?
Nyilván egy központi helyen, ahonnan a legfontosabb elektronikus berendezéseinket láthatja el energiával. Van, akinek inkább a konyhai infrastruktúra a fontosabb, de legtöbben a nappalit részesítik előnyben a desktop, az okostévé és a csatlakoztatott perifériák miatt.
Az adatvesztés és a számítógép amortizációjának lehetősége pótolhatatlan veszteségként lebeg a szemünk előtt. Az otthoni médiaszerveren digitálisan tárolt emlékeink megőrzése érzelmi szükséglet. Mindezt egy villámcsapás miatt egyetlen pillanat alatt elveszíteni akkor is megrázó élmény, ha az eredetik birtokában az újabb digitalizálás lehetősége fennáll.
Mire kell ügyelni szünetmentes tápegység vásárlásakor?
A szükségleteink fényében nem árt még vásárlás előtt feltérképezni az UPS-kínálatot.
- aljzatok száma: legyen szükséges mennyiségű dugaljzat a szünetmentes tápegységen,
- kimenetekkel kapcsolatos kiegészítő funkciók: automatikusan alvó módba helyezik a csatlakoztatott perifériákat az energiatakarékosság érdekében,
- bizonyosodjunk meg arról, hogy a szünetmentes tápegység valóban tartalmaz-e túlfeszültség-védett /szűrt portokat az Ethernet- és a koax-kábelekhez,
- érdemes a routert vagy a switchet saját szünetmentes védelemmel elkülöníteni a központi UPS-től,
- nem minden UPS egység rendelkezik kijelzővel, ám ezek nagyon hasznosak lehetnek, hiszen pontosabb és bővebb információt kaphatunk például a fennmaradó üzemidőről, és az akkumulátor állapotáról.
- zajszűrés tekintetében a kisebb méretű UPS egységek nincsenek igazán elkényeztetve, de elég zavaró tud lenni még egy halkabb, de állandó zajszint is, ha a nappali – és vele a UPS – közel van a hálószobához, gyerekszobához.
Végül egy jó tanács
A szünetmentes tápegység akkumulátorai sem tartanak örökké, általában 3-5 év az élettartamuk.
Ezért, eleve olyan készüléket válasszunk:
- amiben cserélhető az akkumulátor, illetve
- vegyük számításba a költségvetésnél a csereakkumulátor árát is.
Nincs értelme egy olyan eszközt megvenni, amit idővel azért kell majd leselejteznünk, mert egy egyszerű akkumulátort nem lehet benne kicserélni.