Valóban megéri a befektetést a 4K tévé?
A 4K felbontású televíziók ma már széles körben elérhetők, és a potenciális vásárlók azon gondolkodnak, vajon megéri-e az extra felbontás az extra befektetést? Következő cikkünkben utánajárunk annak, hogy milyen előnyökkel jár egy 4K tévé birtoklása, de annak is, hogyan élvezhetjük mégis a kisebb felbontás-nagyobb kontrasztarány értékeit.
Mit jelent, hogy a tévé 4K felbontású?
A régebbi 1080p HDTV-szabvány felbontása 1920 × 1080 (2,1 millió) pixel. Az UHD felbontás ennek az 1080p alapfelbontásnak a többszöröse. A 4K felbontás alatt azt a kb. 4000 (4K) pixelt nevezik, amelyek a kép horizontális felbontását képezik. Pontosabban: a felbontás 3840 × 2160, ami 8,3 millió pixel összképet eredményez. Ez négyszerese az 1080p felbontásnak.
Nemcsak a méret és a felbontás a lényeg!
A legteljesebb vizuális élmény eléréséhez nem elég csak a tévé felbontására alapozni. Egyrészt tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen távolságról és mekkora tévét szeretnénk majd nézni, másrészt minimum HDMI 2.0 szabványú kábel szükséges a 4K specifikáció teljes támogatásához, ami 60Hz képfrissítéssel továbbítja a vizuális tartalmat.
A harmadik dolog, ami mellett nem mehetünk el, a 4K tévé biztonsága. Hacsak nem PC-monitorról van szó, a nagyméretű 4K tévét érdemes fali konzollal rögzíteni, valamint baleseti garancia szerződést kötni az óhatatlanul előforduló vis majorok miatt. Ezzel a lépéssel a 4K tévét, mint hosszú távú befektetést óvjuk.
Mit ígér a 4K tévé?
- magas minőségű vizuális élmény,
- a full HD tartalom feljavítása,
- a digitális fényképek 4K prezentálása,
- 4K Blu-ray tartalom kompatibilitás,
- 4K minőségű internetböngészés,
- 4K házimozi élmény,
- 4K sportközvetítések,
- 4K applikációk elérése, (például 4K Youtube tartalmak)
A 4K tartalmak elérhetősége
A fentiekből következik, hogy akkor van/lesz értelme az extra felbontásnak, ha a rendelkezésünkre áll 4K minőségű UHD tartalom is.
Legmagasabb minőségi opciók (kisebb tömörítés, magas bitráta):
- Az Ultra-HD Blu-ray lejátszók és lemezek a legmagasabb minőséget képviselik, akár 128 Mbps sebességgel, bár a lemezek nem kínálják a streaming kényelmét.
Mérsékelt minőségi opciók (nagyobb tömörítés, alacsonyabb bitráta):
- A Netflix és/vagy Amazon Prime Video alkalmazások a legtöbb 4K képes okos tévéken 4K felbontást fognak lejátszani. A bitsebesség azonban csak körülbelül 16 Mbps. Ez azt jelenti, hogy fel kell áldoznunk a színmélységet és a kontrasztarányt a 4K felbontás elérése érdekében.
- A Microsoft Xbox One és a Sony Playstation 4 (és az újabb verziók) hardverei képesek a 4K felbontásra, tehát ezeken a játékplatformokon tudunk 4K tartalmakat lejátszani, de a piacon elérhető legtöbb játék nem 4K tartalom.
- A Sony PlayStation 3 a statikus 4K felbontású képeket, azaz nem mozgó videóállományokat képes megjeleníteni a HDMI 1.4 szabvány segítségével 24 vagy 30 Hz frissítési frekvencián. Ezt az opciót a fotósoknak érdemes figyelembe venni, másnak nem éri meg.
- A kábel-, és műholdas cégek is előálltak a 4K csatornakínálattal. A minőség jobb, mint az 1080p csatornák esetében, lényegében a streaming szolgáltatásokhoz hasonló élményt kapunk.
Kétes minőségű lehetőségek (alacsonyabb felbontású tartalom kiemelése):
A legtöbb 4K UHD TV gyártó él azzal a marketingfogással, hogy a készülékük képes a tartalmat 4K-ra növelni. Technikailag azonban a beépített, csúcskategóriájú videóprocesszorok mérsékelten, vagy egyáltalán nem javítják a nem 4K videó tartalmak minőségét.
Következtetés
A 4K tévé előnyei marginálisak:
- Irreálisan közel kell ülni ahhoz, hogy a részletek minőségét valóban élvezni tudjuk, nagy képátmérő esetében azonban így nem leszünk képesek az egész kijelzőt befogni a szemünkkel. (Mint amikor a moziban túl közel ülünk a vászonhoz.)
- 4K felbontású forrásanyagra van szükség, ami nem feltétlenül elérhető egyelőre. Ha azonban hosszú távú befektetésként tekintünk a 4K tévére akkor megéri kivárni, míg a tartalom is felfejlődik.
- Ugyanakkor, ha 4K képes kijelzőt használunk PC-monitorként nagy felbontású forrásanyag megtekintéséhez, vagy egy kisebb alapterületű helyiségbe kisebb képátmérőjű 4K tévét veszünk, akkor mindenképpen előnyt jelent a nagy felbontás.
A legjobb képminőség és a legkedvezőbb ár kombinációja
Az Imaging Science Foundation (ISF) szerint a képminőség szempontjai fontossági sorrendben:
- kontrasztarány,
- színtelítettség,
- színpontosság,
- felbontás.
Ha a legjobb ár-érték aránnyal rendelkező technológiát szeretnénk bevinni a nappaliba, akkor érdemesebb a kontrasztarányra összpontosítani.
A tévé HDR (High Dynamic Range) funkciója
A HDR észlelhetőbb képminőséget nyújt, mint a nagyobb felbontás. A HDR ugyanis növeli a kontrasztarányt a képernyő legfényesebb és legsötétebb területei között, ami a képminőség érdekében a legkedvezőbb. Ahhoz, hogy működjön, HDR forrásanyag szükséges, ami sokkal szélesebb körben áll rendelkezésre, mint a 4K.
OLED tévé LED/LCD helyett
Az OLED közel végtelen kontrasztaránya kiváló minőségű képek továbbítására alkalmas. Egy 1080p OLED tévé általában jobb vizuális élményt nyújt, mint egy 4K képes LED vagy LCD tévé.