Melyik okostelefon rögzíti a legjobb minőségű videót?
Mivel rengeteg a kameraképes okostelefon, a kérdés nem az, hogy tudunk-e a telefonnal videót, fotót rögzíteni, hanem hogy milyen minőségű lesz a rögzített kép. Cikkünkben utánajárunk annak, hogy miért épp az okostelefon vált a videókészítés bajnokává, hogy melyek azok az okostelefon modellek, amelyek élen járnak a videórögzítésben, és végül, milyen lehetőségeket rejt magában a videózás.
Miért pont az okostelefon lett a videórögzítés mindennapi eszköze?
Mert mindig kéznél van és magától értetődő a használata. Éppen ezért szükséges a szokottnál több figyelmet fordítani a gyártói jótállás mellett a kiterjesztett garanciára, és a hordozhatóságból életszerűen adódó véletlenek miatt a baleseti garanciára.
Mert egyszerű a használata. Egy digitális kamera sem kerül sokkal többe, mint egy csúcskategóriás, 4K képes, első-hátsó kamerával felszerelt okostelefon. Ugyanakkor a digitális kamera használatának elsajátítása némi előképzést igényel, valamint különböző kiegészítők szükségesek ahhoz, hogy bárhol, bármilyen időben jó minőségű képeket tudjunk fotózni. Az utómunkákhoz, amit általában laptopon, desktopon végzünk el, szintén szükség van egy szerkesztő-vágó szoftverre.
Az okostelefon ezzel szemben olyan integrált szoftverrel rendelkezik – vagy, ha az nem felel meg az igényeinknek, letölthetünk egy másik applikációt – amivel helyben szerkeszthetővé, vághatóvá válik a felvétel, és nem igényel hosszadalmas utómunkát, vagy egyéb eszközt. Kiválasztjuk a helyszínt, az eseményt, vagy, ha úgy esik, hát random előkapjuk a mobilt és egy-két kattintással olyan minőségű felvételeket készíthetünk, melyeket egy digitális kamerával csak pár év múlva tudnánk elérni.
Okostelefonok, a videórögzítés hétköznapi bajnokai
Apple iPhone 11/11 Pro
- Az Apple iPhone 11 és 11 Pro 4K és 1080p HD videó rögzítésére képesek akár 60 kép/mp rátával és még azon sem kell aggódni, hogy elfogy a tárhely.
- Az iPhone 11 Pro ezidáig a legnagyobb kapacitású iPhone, 512 GB tárhellyel kényezteti a felhasználókat.
- További technikai előnyei a nagyszerű képstabilizálás, és a gyors fókusz.
Google Pixel 3 / Google Pixel 3 XL
A keresőóriás sajátmárkás okostelefon-modellje szintén alkalmas 4K videórögzítésre, a tárhely az okostelefon felhőalapú szinkronizálásával szinte korlátlan.
További előnyei:
- A vezeték nélküli töltés lehetősége.
- A kiváló zoom.
- A Google Assistant MI használata.
- A mobil remekül „lát” a sötétben, tehát az éjszakai felvételek rögzítésében is partner.
Samsung Galaxy S10
- A Samsung Galaxy S10 egy professzionális, 4K képes, többkamerás rendszert ad a felhasználó kezébe, a mentéséhez pedig 1 TB tárhelyet biztosít.
- Az úgynevezett Slow Motion felvételek rögzítését is lehetővé teszi, azaz a videón lelassítva követhetjük nyomon a mozgást.
- A tűpontos és gyors autofókusz mellett vezeték nélküli töltéssel és extrahosszú akkumulátor élettartammal is a kalandos hétköznapok, kiadós túrák támogatója.
Huawei P20 Pro
A Huawei P20 Pro a Leica új, hármas kamerarendszerét állítja a videórögzítés szolgálatába.
- A Slow Motion funkció – 960fps/s rátával – részletekben gazdag lassított felvételek készítésére teszi alkalmassá a készüléket.
- A prediktív fókusz funkció és az Ultra Snapshot mellett kivételesen hosszú akkumulátoridővel támogatja a felhasználó céljait.
- Hátránya, hogy az elülső kamera nem 4K képes.
Sony Xperia XZ3
- A rendkívül esztétikus Sony Xperia XZ3 4K HDR filmrögzítést biztosít.
- Egyike azoknak az okostelefonoknak, melyek éjszakai fények mellett is kiváló képminőséget hoznak.
- A Smart Stamina funkció az akkumulátort kíméli.
- a Super Slow Motion pedig a Huawei és Samsung modellekhez hasonlóan, lassított felvételek részletgazdag rögzítését teszi lehetővé.
- Amiben kiemelkedik versenytársai közül az az erőteljes zajszűrés.
Az okostelefon, mint munkaeszköz
Miért szükséges egyáltalán videórögzítés? Miért nem elég a fotó, miért kell rögtön videózni? És különben is, minek állandóan szelfizni?!
Az emberek hajlamosak azonnal ítélkezni, amikor egy szelfi vagy videó nyilvános rögzítésének tanújává válnak. Pedig a képek és videók rögzítése mögött nem feltétlenül az exhibicionizmus áll.
- A hétköznapi élmények rögzítésében is lehet ráció, ha valaki például utazóblogger.
- A videózó kissrácok kooperatív projekthez rögzítik a felvételeket, ugyanis ezt a házifeladatot kapták.
- A smink és körömszelfinek, vagy az elkészítés folyamatának rögzítésének sok esetben az ügyfélszerzés/megtartás a motivációja, ahogy arra a közelmúltban épp a kijárási korlátozás okán láthattunk példát.
- A kajaszelfit rögzítő hölgy talán megfontolt gasztroblogger, aki éppen a portfólióját építi.
A lényeg éppen az, hogy nem tudhatjuk, mi áll a képek és videók rögzítése mögött, ezért elsősorban azt kellene megtanulnunk, hogy ne a látszatból ítéljünk.
Az okostelefon, mint segédeszköz
A videórögzítés, majd a videók, mint vlogok megosztása különböző célú tevékenységeink szolgálatába állíthatók:
- Lehet akár egy passzív bevételi forrás, mellyel kiegészíthetjük a keresetünket.
- Közösséget építhetünk, mellyel a közelmúlt során kialakult elidegenedést orvosolhatjuk.
- Felhívhatjuk a figyelmet egy-egy társadalmi jelenségre, állapotra, és ezzel akár beindíthatunk egy olyan folyamatot, amely segít megváltoztatni a negatív tendenciákat.
- Felépíthetünk egy tudásmegosztásra alapuló vállalkozást is akár.
De, ha “csak” egy zseniális videót akarunk rögzíteni egy motoros-, vagy bringatúra során, vagy kiragadni az időből és megőrizni a Dédi 100. születésnapját, nos, ez az igyekezetünk sem érdemel kevesebbet a tökéletesnél.