Az átlátszó kijelző: LCD vs. OLED
Az átlátszó kijelző és az átlátszó tévé az utóbbi évek egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó szenzációja volt. Jelenleg három típusú, OLED, LCD és LED paneltechnológiával rendelkező, átlátszó kijelzős tévé érhető el a piacon. Joggal vetődik fel persze a kérdés, mi a különbség? Cikkünkben utánajárunk, hogy az LCD és OLED átlátszó kijelzők miben különböznek egymástól.
Az átlátszó kijelző
Az átlátszó kijelző alapvetően egy folyadékkristályos üveg, általában android operációs rendszerrel és többportos interfész csatlakozási lehetőséggel (USB, HDMI, VGA). Az átlátszó LCD-kijelző valójában nem is új, hiszen a már ismert, hagyományos LCD képernyő egyik típusa.
Mivel a technológia hosszú élettartamú, ugyanakkor érzékeny, magától értetődő, hogy a gyártói garancia mellett baleseti és kiterjesztett garanciát is igényel.
A hagyományos LCD kijelzőt mindennap használjuk, a számítógépek monitorai, az okostévék, és az okostelefonok, tabletek kijelzőinek 99%-a hagyományos LCD képernyő. Sokkal érdekesebb, ha azt nézzük, hogy miért nem eleve átlátszó az LCD kijelző?
A hagyományos LCD-kijelző tartalmazza:
- az LCD képernyőt,
- a fényvezető lemezt,
- a többféle optikai filmréteget,
- a LED-csíkokat,
- a fémmodulokat, és így tovább.
Ezen összetevők azonban nem mind átlátszóak, így a kijelző sem az. Az átlátszó LCD-kijelző éppen attól lesz átlátszó, hogy az egyéb összetevők is azok, nem csupán a képernyő.
Mi a különbség az LCD és az OLED átlátszó kijelző között?
A választás a személyes preferenciától függ, hiszen számos tulajdonságban az LCD és OLED átlátszó kijelző egyformán jó.
Ilyen tulajdonságok például:
- A színmennyiség, a fényerő és a szín pontossága,
- A beépíthető egyéb funkciók (érintőképernyő, interaktivitás)
- Magas frissítési sebességgel,
- Nagy dinamikus tartomány:
- a fényerő javításával,
- a kontraszt kiterjesztésével,
- vagy a színtartomány kibővítésével.
A különbségek egyéb tulajdonságokban mutatkoznak meg.
Az átlátszó kijelző mérete
Az LCD kijelzők változó méretűek, lehetnek kisebbek 20 colnál és nagyobbak 100 colnál.
Az OLED kijelzők csak három méretben kaphatók:
- 55 col
- 65 col
- 75 col
Ezenkívül jelentős különbség, hogy az OLED az LCD-nél vékony képernyő-kerettel rendelkezik, ami kedvez a hordozhatóságnak.
Megvilágítás/ Háttérvilágítás
- Az OLED átlátszó képernyő organikus, fénykibocsátó diódákkal állítja elő a fényt, és minden egyes képpont önálló fényforrás is egyben.
- Az LCD átlátszó képernyő LED-es háttérvilágítást használ az összes pixel egyidejű megvilágítására.
Az átlátszó kijelző energiafogyasztása
- A háttérvilágításból adódó különbségből adódóan az átlátszó LCD-képernyő több energiát fogyaszt, mivel energiaigénye a háttérvilágítás fogyasztásától is függ.
- Az energiafogyasztást a háttérvilágítás beállításaival lehet tehát szabályozni, azaz az alacsony háttérvilágítás alacsony energiafogyasztást eredményez.
- Mivel az OLED átlátszó kijelző nem igényel háttérvilágítást, kevesebb energiát is fogyaszt. Az energiafogyasztása azonban közvetlen függvénye a képernyő fényerejének.
- Minél világosabb a képernyő vagy a tartalom, annál nagyobb az energiafogyasztás is.
Kontrasztarány
- Az OLED átlátszó képernyő jobb kontrasztaránnyal rendelkezik, mint az átlátszó LCD képernyő, ezért a képminőség is jobb.
Nézőpont
- A szélesebb látószögű OLED esetében – ellentétben az LCD-kijelzővel – nem okoz problémát, ha nem egészen szemből nézzük a tévét, a képminőség még szélsőséges tengelyszögből is élvezhető marad.
Fényerősség
- Az átlátszó LCD kijelző jobb fénykibocsátással rendelkezik, képes az egész képernyőt megvilágítani, szemben az OLED átlátszó képernyővel
Élettartam
- Az átlátszó LCD kijelzőről már tudjuk, hogy hosszú élettartamú, az OLED átlátszó kijelzők élettartama még nem ismert.
- A gyártók napi 50%-os fényerő és 5 órás használat mellett 54 éves élettartamot állapítottak meg, a koncepciót még bizonyítani kell.
Válaszidő
A válaszidő az egyes diódák azon képessége, hogy be- és kikapcsoljanak.
- Az OLED-nek jobb a válaszideje, mivel az önálló fényforrásként szolgáló diódák az egyes képpontokkal gyorsan reagálnak.
Az átlátszó kijelző megjelenési formái
Az átlátszó LCD képernyőt nagyméretű készülékeken alkalmazzák, például tévék, fényfalak, gépek, bútorok, display-ek, az OLED technológiát kisebb méretben, például laptop, okostelefon, tablet esetében.
- A divatban megjelennek a tech-dizájn elemekkel tervezett okosruhák, ékszerek.
- A termékpolcokon elhelyezett átlátszó kijelző úgy képes megjeleníteni a termékinformációkat, hogy közben nem takarja ki magát a terméket.
- Eleve sok automata rendelkezik LCD kijlezővel, magától értetődik, hogy az automatákon is megjelennek az átlátszó kijelzők, melyek a tapasztalatok szerint sokkal népszerűbbek, mint hagyományos képernyővel rendelkező társaik.
A mindennapi életben leginkább a munkahelyeken találkozhatunk – majd – átlátszó kijelzőkkel, például átlátszó falak formájában. Az átlátszó falak, vagyis az üvegfalú irodák egy modern épület velejárói. A zárt ajtók biztosítják a munka zavartalanságát, az üvegfalak azonban tágas, szellős, világos és átlátható rendszert képeznek.
Magától értetődik hát, hogy ezek az átlátszó falú irodák idővel átlátszó kijelzős falakkal fognak rendelkezni, ahol szükségtelenné válnak a különálló tévék, és számítógép monitorok, hiszen minden információ megjeleníthető/lehívható magáról a helyiség faláról.