Ételek, amelyek tárolására a hűtő nem alkalmas
Sokszor azt sem tudjuk, hogy pontosan mi van a hűtőben és még azelőtt lejárnak, megromlanak az élelmiszerek, hogy felhasználhattuk, elfogyaszthattuk volna. A hűtő önmagában csakis akkor képes jól eltartani az élelmiszereket, ha gondoskodunk a hosszútávú védelméről, például vásárlói gondoskodás formájában, és azzal, hogy nem terheljük a kapacitásánál nagyobb mértékben. A hűtő férőhelyének és tartalmának optimalizálását kezdjük a legegyszerűbb módszerrel: távolítsuk el a hűtőből azt, ami nem odavaló. Cikkünkben annak járunk utána, hogy melyek ezek az élelmiszerek, illetve nyersanyagok.
Miért szükséges a hűtő tartalmának optimalizálása?
Világszerte évi 1,3 milliárd tonna élelmiszert pazarolunk el, Magyaroroszág “részesedése” ebből 2-3 millió tonnát tesz ki. Az egyéni felelősségünket 40-70 kilogrammnyi elpazarolt élelem terheli évente, és ez nem hárítható át másra. A pazarlás mérséklésére a legjobb módszer, ha feltérképezzük azt, hogyan is kell tárolni az élelmiszereket, nyersanyagokat, alapanyagokat, és hogy ezek közül melyek azok, amik nem valók a hűtőszekrénybe.
Kenyér és egyéb pékáru
A kenyér gyorsabban kiszárad a hűtőszekrényben, tároljuk inkább hűvös, száraz helyen, például kenyértartóban, vagy kenyérzsákban.
A hagymafélék se terheljék a hűtő kapacitását
A hagyma egészben, bontatlanul száraz, sötét, jól szellőző, hűvös helyen áll el a legtovább. Ha mégis többet vágtunk fel belőle, légmentesen lezárt dobozban tároljuk a hűtőben és használjuk fel 24 órán belül.
Avokádó
Szintén jól szellőző, sötét helyen tartsuk, például a kamra egyik alsó polcán, hogy késleltessük az utóérés folyamatát.
Paradicsom
A paradicsom szobahőmérsékleten sokkal finomabb és az állaga sem válik kásássá.
Méz
A méz természetes tartósítószernek is mondható, egyáltalán nem igényel hűtést.
Dinnye
Az egész, még felvágatlan sárga és görögdinnyének semmi keresnivalója a hűtőben. A felszeletelt dinnyét légmentesen, szorosan lefóliázva tároljuk egy hűvös kamrapolcon. Közvetlenül fogyasztás előtt fél órával tegyük csak a hűtőbe, de tartsuk a csomagolásában, mert a hideg/párás levegőtől kásás lesz az állaga.
Kávé
Légmentesen lezárt, sötét dobozban, száraz helyen tartsuk a konyhaszekrényben az őrölt kávét, a babkávét jól szellőző textil vagy papírzsákban.
Tojás
A jól szellőző kamrában tárolt tojás sokkal finomabb, sütemények és krémek, de akár az omlett vagy a rántotta elkészítésében is jobb minőséget érhetünk el vele.
Friss fűszernövények
A friss fűszernövények jól érzik magukat az ablakpárkányon a cserépben, ha vágott fűszert veszünk, akkor tegyük azt egy üveg vízbe a felhasználásig.
Paprika
Mint minden zöldség és gyümölcs, úgy a paprika is rendelkezik egy külső viaszos réteggel, melynek célja a kórokozók távoltartása. Ha nem használjuk fel azonnal a paprikát, ne mossuk meg, és hűvös, száraz helyen tároljuk. A hűtő hőmérsékletén tárolt paprika a finom, ropogós állagát is elveszíti.
Uborka
Minden uborka és tökféle a hideg, nedves, párás közegben felpuhul, kásás, szivacsos állagúvá válik. Ha nincs más lehetőségünk, akkor legalább tekerjük papírtörölközőbe és dobozoljuk be az uborkákat, mielőtt a hűtőbe tesszük, és mihamarabb használjuk fel.
A tartósított savanyúság sem a hűtő gondja
A savanyúság konzervipari termék, eleve tartósítóval kezelt, így teljesen felesleges a hűtő kapacitását terhelni vele. Még bontott állapotában is eltartható egy hétig hűvös, napfénytől és hősugárzástól védett kamra- vagy szekrénypolcon.
Krumpli
A burgonyát a legjobb papírzacskóban, vagy jó légáteresztő közegű tárolóban, például vesszőkosárban tartani. A hűtőszekrényben tárolt burgonya magába szívja a nedvességet és a párát, szemcsés, érdes, kásás állagúvá válik.
Bogyós gyümölcsök, csonthéjasok és citrusfélék
A gyümölcsök sokkal tovább maradnak frissek és az állagukat is tovább megőrzik, ha szobahőmérsékleten tároljuk őket, és csak közvetlenül fogyasztás előtt mossuk meg.
A hűtő nem alkalmas az olívaolaj tárolására
Az olívaolajat hűvös, sötét helyen kell tartani, a hűtőben tárolt olívaolaj állaga besűrűsödik, és az ételek ízén is érződik a helytelen tárolás hatása.
Csípős szósz, ketchup, mustár
Minél magasabb egy ételízesítő savtartalma, annál biztosabban tárolható szobahőmérsékleten vagy annál némileg alacsonyabb hőmérsékleten. A hűtést egyáltalán nem igényli, csak ha egy hónapnál tovább tart a felhasználása.
Vaj
A vaj egy hétig is eltartható szobahőmérsékleten, így a konzisztenciája is barátságosan kenhető marad. A hűtőben a nedvesség hatására könnyen megpenészedik, megavasodik, ráadásul a kenhető állagát is elveszíti.
Mogyoróvaj
A mogyoróvaj és nutella akár három hónapig is eltartható hűtés nélkül és az állaga is krémes, kenhető marad.
Diófélék
Légmentesen lezárt edényben tároljuk a dióbelet, a bontatlan diót pedig jól szellőző textilzsákban, vagy szétterítve egy papírral fedett tárolórekeszben száraz, hűvös helyen.
A hűtő és a maradék sütemény
A maradék sütemény tárolására a legalkalmasabbak a süteményes dobozok, melyeket béleljünk ki sütőpapírral, zsírpapírral. A nem túl puha és képlékeny papírzacskók is alkalmasak a sütemények tárolására.