Mi a teendő, ha vírusos az okostelefon? – 2. rész
Cikkünk első részében átvettük, hogy milyen jelek utalhatnak arra, hogy az okostelefon rosszindulatú programmal fertőződött. Ezúttal annak járunk utána, hogyan távolíthatjuk el manuálisan a kártevőt, valamint utánajárunk annak, miért is fontos, hogy ne egyénként, hanem közösségként lépjünk fel a vírusok és a kiberbűnözés ellen.
Az okostelefon kártevő-mentesítése
Miután megbizonyosodtunk arról, hogy a telefon vírussal fertőzött, el kell azokat távolítani manuálisan, vagy biztonsági megoldások igénybevételével. A legkézenfekvőbb természetesen, hogy rögtön a telefon vásárlása után egy robosztus antimaleware szoftverrel ajándékozzuk meg a készüléket, azaz megtesszük a legfontosabb lépést a hackelés kivédésére. Ugyanekkor érdemes a kiterjesztett garancia és baleseti garancia megoldásokban is gondolkodni, amivel az okostelefon élettartamának maximalizálása mellett foglalunk állást.
A rosszindulatú programok manuális eltávolításának lépései
A rosszindulatú programok manuálisan is eltávolíthatók, a szükséges lépések betartásával, melyek a telefon típusától függően eltérőek lehetnek. Keressük meg a lentebb felsorolt menüpontokat a saját készülékünkön, hiszen a metódus azonos: törlés+újraindítás+ellenőrzés újra, meg újra, míg el nem érjük a kívánt célt.
- Indítsuk újra a telefont csökkentett módban, hogy csak a Rendszeralkalmazások legyenek aktívak.
- Nyissuk meg az Alkalmazásbeállítások lehetőséget, és egyenként távolítsuk el az összes nemrégiben telepített alkalmazást.
- Készítsünk listát az eltávolított alkalmazásokról, hogy ha nem azok okozták a problémát, visszatölthessük őket.
- Ennek persze az a feltétele, hogy minden egyes eltávolított alkalmazás után újra kell indítani a készüléket normál üzemmódban és megfigyelni, hogy a korábbi, gyanús tünetek még fennállnak-e.
- Ezeket a lépéseket addig ismételjük, amíg el nem érjük azt az alkalmazást, ami a gondokat okozta.
- Ha eltávolítottunk minden rosszindulatú alkalmazást, kapcsoljuk ki, majd vissza az okostelefont és telepítsük újra a korábban törölt, nem kártékony applikációkat.
- A rosszindulatú alkalmazások eltávolítása után újratelepítheti a többi biztonságos alkalmazást.
Tippek az okostelefon fertőződésének megelőzéséhez
Az okos telefon védelmének legjobb módja hogy megelőző intézkedéseket hozunk és végzünk.
Íme néhány tipp ehhez:
- Mindig tartsunk minden okoseszközünkön biztonsági alkalmazásokat.
- Gyakran, legalább hetente egyszer ellenőrizzük a telefon frissítéseit és tartsuk karban a tárhelyet, a galériát, a videótárat, könyvtárat, egyszóval tartsunk rendet a mobilon.
- Kerüljük a nem megbízható forrásból származó adatok, játékok, videók, képek letöltését.
- Ha ismeretlen forrásból érkező e-maillel és csatolmánnyal találkozunk, véletlenül se kattintsunk rá, még kíváncsiságból se a megelőző átvizsgálás nélkül.
Honnan származnak a rosszindulatú programok?
Nyilván valaki valahol megírta és feltöltötte azokat, de a személy felderítése nem a mi feladatunk, azt hagyjuk a nyomozóhatóságokra. Személyesen a kártevők terjedése ellen tudunk védekezni egyéni megoldásokkal és közösségi összefogással.
A rosszindulatú programok általános hordozói a közösségi oldalakon terjedő kattintásra ösztönző mémek, nametest és hasonló játékok, kvízek, valamint a pop-up hirdetések, hírlevelek, és az e-mail csatolmányok.
A védelem és egyúttal a probléma megoldás tehát egyszerű:
- Nem szabad rájuk kattintani.
- Ne fogadjuk el a kvíz- és játékmeghívásokat.
Nagy a valószínűsége, hogy nem is az ismerősünk, hanem az okostelefonjára települt kártevő küldte el számunkra a felkérést. Ilyen esetben egy független platformról, például PC-ről, tabletről küldjünk a számára értesítést arról, hogy furcsa felkérést, meghívást, üzenetet kaptunk tőle, és ellenőrizze a készülékét.
Közösségi összefogással a kiberbűnözés ellen
Amikor egy kártevő települ az okostelefonunkra, azonnal értesítenünk kell arról minél több olyan embert, akivel közös a kapcsolati hálónk, személyesen is ismerjük egymást, és a névjegytárunkban el vannak mentve az adatai. (Név, cím, telefonszám, e-mail cím.)
A rosszindulatú programok elleni küzdelemben ugyanis sosem egyedül veszünk részt. Akár a mi készülékünk fertőződött, akár egy családtagunkké, ismerősünkké, minden esetben értesítsük őt erről. Ez esetben ugyanis szinte törvényszerű, hogy előbb-utóbb valakitől csak beférkőzik a telefonunkra egy kártevő, vagy mi magunk adjuk tovább azt.