A pirolitikus sütő
A pirolitikus sütő a készülékben található technológia miatt magasabb árkategóriába tartozó háztartási nagygép, ugyanakkor ezek a technológiák jelentősen lerövidítik mind az ételkészítés, mind pedig a tisztítás időtartamát. A sütőtérben keletkező magas hő és nyomás által létrehozott pirolízis a szerves anyagokat hamuvá égeti el; emiatt gyakran öntisztító sütőnek is nevezik. Cikkünkben utánajárunk a pirolitikus sütő előnyeinek, röviden vázoljuk egy másik öntisztító funkcióval rendelkező készülék, a katalitikus sütő működését, majd megnézzük, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a pirolitikus sütő vásárlásakor.
A pirolitikus sütő használatának előnyei
- Öntisztítás: ez a sütőfajta magas hőmérsékleten, körülbelül 500°C-on finom hamuvá égeti a sütőtérben megtapadt szennyeződéseket.
- Nincs vegyszerhasználat: a pirolitikus sütő takarításához mindössze egy nedves textília szükséges, búcsút mondhatunk a maró anyagoknak, zsíroldóknak, súrolószereknek.
- Biztonság: a sütő ajtaja 300°C-on automatikusan reteszelődik, így kívülről lehetetlen kinyitni a 1,5 – 2,5 órás tisztítási ciklus lejártáig.
- Szigetelés: a pirolitikus sütő szigetelése jobb, mint a hagyományos társaié.
- Ennek köszönhetően nemcsak hatékonyabb, de a konyha sem válik katlanná egy nagyobb családi esemény, vagy ünnep alkalmával.
- Sütőajtó: a legtöbb katalitikus sütő alapfelszereltsége duplán üvegezett ajtó.
- A pirolitikus sütő ezzel szemben három, vagy négy réteg üveglappal rendelkezik.
- Ez egyrészt őrzi a sütőtér hőjét, támogatja a hatékonyabb sütést, másrészt biztosítja, hogy a sütő ajtaja biztonságos hőmérsékletű maradjon használat közben.
- Hűtőventilátor: minden katalitikus és pirolitikus sütő rendelkezik hűtőventilátorral, ami hűvös levegőt keringtet a sütő külső része körül, hogy a konyha ne forrósodjon fel.
- Bevonat: a pirolitikus sütő zománcozása tartósabb.
Mi a különbség a pirolitikus és a katalitikus sütő között?
A pirolitikus sütő
Ugyanúgy működik, mint egy szokásos elektromos sütő, azzal a különbséggel, hogy van egy öntisztítási üzemmódja.
A katalitikus sütő
- A belső felületén lévő panelek porózus anyaga nagyobb felületet biztosít a sütés közben keletkező zsírok felvételére.
- 200°C feletti sütés esetében a zsír az oxidáció során gáz halmazállapotúvá válik, így a sütő belső felülete még az ételkészítés közben öntisztul.
- A katalitikus panelek nagyon érzékenyek a sérülésekkel szemben, ezért a mechanikus tisztítás kizárt. A porózus anyag eltelítődése miatt időnként cserélni kell a paneleket.
- A vegyszeres tisztítás éppen a porózus felület miatt nem lehetséges, hiszen a zsíroldók, súrolószerek használatkor a sütőtérbe, majd az ételbe kerülnek.
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a vásárlás előtt?
A nyilvánvaló technológiai és biztonsági előnyök mellett azt is át kell gondolni, hogy a hely- és költségvetés, valamint a család és a szakács igényeinek is megfelel-e a sütő.
A legfontosabb szempontok tehát:
- Méret: a legtöbb pirolitikus sütő beépíthető, szélességük általában 60cm.
- Vásárlás előtt ezért meg kell győződni arról, hogy van-e a számára elegendő hely a konyhában.
- Kapacitás: a sütő szokásos bruttó kapacitása 80 liter, ami elegendő egy átlagos méretű, 4-5 fős család számára.
- Ha ennél nagyobb a család, vagy gyakran szervezünk vendégséget, praktikusabb a nagyobb kapacitás mellett dönteni.
A sütő egyéb funkciói
- Hőlégkeverés: egy ventilátor keringteti a forró levegőt a sütőtérben, a gyorsabb és egyenletesebb sütés érdekében.
- Programozható időzítő: egyes pirolitikus és normál sütők elektronikus időzítővel rendelkeznek, amely a programja alapján automatikusan vezérli a sütőt.
- A fejlettebb modellek beépített recept programokkal, lépésről-lépésre adnak útmutatást az ételkészítéshez.
- Kiolvasztás üzemmód: biztonságos és hatékony módszert biztosít az ételek kiolvasztására.
- Ventilátorral segített grillezés: ebben az üzemmódban a felső grill elem és a ventilátor együttes ereje támogatja a sütést legyen szó húsról, süteményekről, kenyérről, rakott ételekről.
Egyes modellek különlegessége a speciális nyárs, ami egyfajta szondaként funkcionál annak biztonságos megállapítására, hogy átfőtt, -sült-e a hús.
Figyelem!
- Az öntisztító ciklus megkezdése előtt el kell távolítani az összes fémalkatrészt a sütőből, mert a magas hő hatására deformálódhatnak, ami ellehetetleníti későbbi használatukat.
- A legtöbb fém elem mosogatógépben tisztítható.
- A sütő ajtaját kézzel kell megtisztítani, de tekintve, hogy a legtöbb pirolitikus sütő kivehető ajtóval rendelkezik, a hagyományos sütőkhöz képest lényegesen egyszerűbb és gyorsabb ez a művelet is.
Mint minden új készülék esetében, még vásárlás előtt győződjünk meg:
- A gyártói garancia meglétéről,
- A szervizhálózat és cserealkatrészek elérhetőségéről, valamint
- kössük meg a kiterjesztett garancia és baleseti garancia szerződést, hogy minél tovább élvezhessük befektetésünk gyümölcsét.