A higiénia digitális támogatói, akár otthon is
Az immunizálás szerepe kiemelkedő a pandémia elleni küzdelemben, de a valódi védelmet jelentő átoltottsági arány eléréséig a biztonságot növelni, a gazdaságot érintő hátrányokat minimalizálni kell. Például azáltal, hogy intelligens, digitális technológiát alkalmazunk nemcsak a járvány elleni küzdelemben, de a mindennapi életünkben is. Az új innovációk és újszerű taktikák alkalmazása hatékony a Sars-Cov-2 vírusfertőzés kockázatának csökkentésében.
Digitális technológia a védekezés támogatásában
Számos eszköz érhető el kiskereskedelmi forgalomban is, melyekre támaszkodhatunk a személyes, társas, és környezeti higiénia fenntartásában.
Tekintve, hogy a pandémia elleni küzdelem, így az innováció is nemzetközi, a digitális eszközök vásárlása előtt győződjünk meg arról, hogy:
- A garanciája megfelel-e az EU-szabványoknak,
- Köthető-e rá Magyarországon kiterjesztett garancia és baleseti garancia szerződés, valamint
- rendelkezik-e hazai szervízhálózattal és
- szükség esetén pót/csere alkatrészekkel.
Digitális adagoló
A statisztikák szerint a mosdóhasználat során csupán az emberek 30%-a használ szappant. Ez elképesztően alacsony érték, főleg annak tudatában, hogy ezzel azokat is veszélyeztetik, akik rendszeresen és tudatosan mossák meg a kezüket, hiszen például a vécé használata után megfogott kilincsek is terjesztik a kórokozókat.
Ezt a problémát hivatott kivédeni a digitális, érintésmentes adagoló, amit:
- Egészségügyi, és idősgondozó intézményekben,
- Oktatási intézményekben, munkahelyi és egyéb közösségi terek mosdóiban is ki lehet helyezni, valamint
- akár otthonra is beszerezhetünk belőle párat, például a folyékony szappannak és a kézfertőtlenítőnek.
Fertőtlenítő robotok, drónok
Az idei CES egyik szenzációja volt a fertőtlenítő robot, ami a környezeti higiénia egyik támogatója.
- Otthon a fertőtlenítő takarítás megoldja a problémát, de a közösségi terek, például irodák takarításkor az olyan robotok, amelyek nemcsak a felületeket, de a levegőt is fertőtlenítik, kifejezetten hasznosak.
- A vállalati, kiskereskedelmi, vendéglátóipari és tömegközlekedési helyszínek, felületek fertőtlenítésében nemcsak a „földi kiszolgáló személyzet” vesz részt, de légi támogatást is kapnak a drónok jóvoltából.
- A speciális tartozékokkal és tartályokkal felszerelt drónok anélkül képesek elvégezni a munkát, hogy közben akadályoznák a forgalmat.
UV, vagy ózonos fertőtlenítő készülék
A kézi változata akár zsebben is elfér, bárhol, bármikor használható, nagyon praktikus eszköz.
A nagyobb méretű változata pedig otthon az előszobában is elhelyezhető:
- kulcsokat, okostelefont, órát,
- egyéb személyes használati tárgyakat, mint:
- szemüveget,
- hallókészüléket,
- ékszert,
- a gyerek cumiját
fertőtleníthetjük vele, alig tíz-húsz perc alatt.
Digitális, érintésmentes thermometer
A digitális, érintésmentes lázmérővel valószínűleg már mindannyian találkoztunk, ha csak egyszer is jártunk egészségügyi- vagy oktatási intézményben a pandémia alatt.
- Ez a fajta digitális lázmérő nemcsak annyiban különbözik hagyományos, higanyos, vagy elemes társaitól, hogy nem szükséges a beteghez érinteni.
- Egyes típusok markolatába a fent már említett UV-fertőtlenítőt integrálták, így nemcsak azt óvja, akinek a lázát mérik, de azt is, aki méri.
- Ez utóbbi főleg akkor fontos, ha többen használják ugyanazt a lázmérőt és van igazolt Covid-beteg a családban.
Maszk gyártástechnológiai érdekességek
A szabványos FFP2 és az amerikai N95 maszk jól teljesít PPE-ként (egyéni védőfelszerelés). A Covid-19 terjedésének növekedésével a PPE-maszkok globális hiánya azonban egyre komolyabb gondot okoz.
Ennek következtében a kutatások egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek:
- A maszkok újrafelhasználásának fertőtlenítési módszerekkel történő megvalósítására, valamint
- költséghatékony, önfertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkező maszk előállítására is.
Hogyan valósulhat meg az önfertőtlenítés?
Az önfertőtlenítés egyes maszkok esetében UV-C fénnyel, másoknál hidrogén-peroxid gőzzel történik, valamint sikert könyvelhetünk el a 3D nyomtatás területén is.
- Az így előállított maszk nanostruktúrájába integrált rézcsíkok megakadályozzák, hogy a mikrobák elhagyják a maszk felületét.
- Egy másik 3D nyomtatással előállított eszköz egy matrica, ami az arcmaszkok védelmi képességeit növeli.
- A Maya matrica fertőtlenítőszerekkel bevont nanoméretű rostokkal rendelkezik, amelyek alkalmasak a nanoméretű részecskék befogására és semlegesítésére.
A digitális technológia tehát sikeresen támogat minket a járvány elleni küzdelemben, ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül az egyéni felelősség kérdését sem. Amíg a kézmosás előtt-után szabályaira fittyet hányunk, és a személyes, társas, valamint környezeti higiénia szabályait nem vesszük elég komolyan, addig nincs az a 3D nyomtatott, vagy okosmasz, egyéb digitális technológia, ami megóvhat minket. Minden rajtunk áll, vagy bukik.
Az első és legfontosabb szabály tehát: a tisztaság, fél egészség!