A takarítógépek bűvöletében
A tisztítóberendezések, takarítógépek technológiája az elmúlt évtizedek során rengeteget fejlődött. A kereskedelmi és egészségügyi ingatlanok, vendéglátóipari és élelmiszeripari üzemegységek mellett mára az otthonokban is előtérbe került a hétköznapi takarítás mellett a fertőtlenítő takarítás és a szőnyegek, kárpitok mélytisztítása. A nagyüzemi/ipari kapacitással bíró készülékek, komplexebb takarítógépek megjelentek civil szegmensben is.
Nagyüzemi kapacitás otthonkompatibilis méretben
Mindannyian kerülgettünk már kisebb autó nagyságú takarítógépeket a diszkontáruházakban. Valószínűleg mind elképzeltük azt is, hogy mennyivel egyszerűbb volna egy ilyen multifunkciós “tisztítótraktor” nyergébe felülve, sebtiben végigmenni a lakáson. Egyszerűbb az út a pormentes otthon felé.
Vagy mégsem?
Ezek a takarítógépek speciális tisztítóberendezések, kifejezetten nagy terek gyors és hatékony takarítására fejlesztették őket.
Ilyen például:
- Nagynyomású gőztisztítógép,
- Padlópolírozógép,
- Oldószeres extrakciós gép,
- Rotációs padlótisztítógép,
- Csempe-és fugatisztító gép.
Otthon, a számtalan apró zugban, lépcsőfordulóban- és feljáróban, tenyérnyi kamrában és az annál alig nagyobb félszobákban semmi hasznukat nem vennénk. Még az előszobába sem férnek be! Mindaz a tudás és technológia viszont, amivel a nagyüzemi takarítógépek és tisztítóberendezések rendelkeznek, elfér egy sokkal kisebb, kifejezetten lakásméretűre optimalizált géptestben is.
Takarítógépek csakis a megfelelő felületekhez
A tapasztalat azt mutatja, hogy a specifikus, azaz egy, maximum két funkcióval rendelkező takarítógépek sokkal jobban teljesítenek otthon azon a néhány területen amire valók, mint a multifunkciós gépek a maguk szerteágazó tudásával.
Feltéve, hogy valóban azokon a felületen, és csak azokon használjuk, amire tervezték őket.
Vegyük példának a nagynyomású gőztisztítógépet
Igazi sztárrá vált a takarítógépek között, hiszen gyerekjátéknak tűnik vele a takarítás, óriási a kereslet rá.
Valóban impozáns, ahogy a reklámban megszabadítja a kocsibeálló térköveit, a lakókocsik és kerti bútorok viharvert felületeit, a teherautók platóit, az autó karosszériáját a piszoktól, szennyeződésektől, penésztől. A reklám nem túloz, ez az eszköz tényleg erre jó. De csakis erre.
Az már a vásárló saját maga által megálmodott analógiája, hogy akkor biztosan használható a házon belül is. Részben ez így is van, de az, hogy milyen felületeken használhatjuk a gőztisztítót, nagyjából be is határolja a lehetőségeinket.
Kizárólag a praktikus méretű és teljesítményű gőztisztítót érdemes használni, de csak ott, ahol a forró gőz nem okoz kárt a felületeken:
- A magasnyomású gőztisztítóval soha, semmilyen körülmények között se essünk neki például az ülőgarnitúrának, szőnyegnek, mert a forró gőz teljesen tönkreteheti a kárpitot, drapériát, a drága gyapjúszőnyegről, selyemperzsáról nem is beszélve.
- Egyes függönytípusok jól viselik a forró gőzt, míg mások egyenesen rosszul, ezt a függöny címkéjén tudjuk ellenőrizni.
- A hidegburkolatú padlófelület – kő, márvány, gránit, terrakotta, kerámia, műkő – valószínűleg elbírja a hőt és a nyomást, de azért ellenőrizzük a gőztisztító használati utasításában, hogy melyek a kivételek.
- Csakis ép fugázattal rendelkező hidegburkolaton használjuk!
- A nappaliban lerakott teakfa, tölgyfa, vagy mahagóni padló nem lesz hálás a forró gőzös gondoskodásért.
- A hétköznapi, fahatású laminált padlólap, a parafa dekor- vagy szigetelőréteg pedig egyenesen kegyelemért könyörög,
- A faforgácsból préselt laminált bútorlapból, vagy furnérozott, festett, fóliázott MDF bútorlapból készített konyhapult és konyhabútorok sem fogják megköszönni, ha nagytakarítás címén nekiesünk a gőztisztítóval.
- Szintetikus flexibilis felületeken – epoxi, poliolefin, PVC, PUR, laminált padlólap, elasztomer (gumi, latex, egyéb csúszásgátló) meg se próbáljuk használni a magasnyomású gőztisztítót.
Gőztisztító helyett mit mivel, hogyan?
- Ha mindenképpen alaposan szeretnénk kitisztítani a lakás textilfelületeit, akkor szőnyeg- és kárpittisztítógépet használjunk erre a célra.
- A természetes flexibilis padlóhoz (fa, linóleum) és a szintetikus, valamint elasztomer felületekhez pedig száraz-nedves porszívót, vagy robotporszívót.
- A kezeletlen parafa felületeken csakis száraz tisztítást végezzünk, a nedves takarítás kerülendő.
- A parafa felület takarítására és karbantartására a vízmentes – olajos oldatok, keményviaszos kezelés – tisztítás és ápolás alkalmas.
Ipari takarítógépek hálózati áramról?
A nagyipari gépek házi alkalmazása ellen szól az is, hogy az ipari teljesítmény általában ipari áramot igényel. Egy átlagos otthon 220V-os hálózati feszültsége nem elegendő egy nagyüzemi teljesítményű gép működtetéséhez, sőt. Nagyobb kárt csinál, mint hasznot.
Szerencsére már hálózati feszültségről üzemelő takarítógépek is elérhetők. Az áramellátás kérdése kifejezetten fontos tényező például a porszívó esetében, ami a leggyakoribb takarításra használt eszközünk.
Az ipari porszívó pro és kontra
Az eredetileg létesítmények száraz takarítására tervezett ipari porszívók 220V-os hálózati feszültségről működő verzióival könnyebb és gyorsabb otthon takarítani, hiszen:
- A hagyományos háztartási porszívóhoz képest nagyobb a szívóerejük és nem kell egy takarítás során háromszor kiüríteni a tartályt.
- A vezetékük is jóval hosszabb.
- Emellett számos olyan funkcióval és kiegészítővel rendelkeznek, ami lehetővé teszi a nehezebben elérhető területek alaposabb és hatékonyabb takarítását.
De hogy ne legyen ennyire egyszerű a dolgunk:
- Termetesebbek, nehezebbek.
- Használaton kívül sokkal nagyobb helyet foglalnak el.
- A nagyobb teljesítmény egyben nagyobb áramfogyasztást is jelent.
Mielőtt tehát a felfedezés örömének hatása alatt, a takarítógépek bűvöletében impulzusvásárlásba sodorjuk magunkat, fogjuk vissza a lendületünket és vizsgáljuk felül az igényeinket.
Milyen takarítógépek segíthetnek valójában?
- Amire tényleg szükségünk van, tehát rendszeresen – hetente/havonta legalább egyszer! – fogjuk használni.
- Működik a lakossági elektromos hálózatról is (nem igényel ipari áramot).
- Az otthonunk elektromos hálózata elbírja a takarítógép teljesítményét.
- A takarítógép rendelkezik a megfelelő szervízháttérrel, plusz a tartozék-, kiegészítő- és cserealkatrész pótlás lehetőségével a határainkon belül.
Tekintve, hogy ezek a takarítógépek jóval borsosabb áron érhetők el, mint egy egyszerű porszívó, a kiterjesztett garancia és a baleseti garancia megkötése fontos és kihagyhatatlan lépés kell, hogy legyen.