Vasalás gyorsan, könnyedén, mégis hatékonyan
A vasalás tipikusan az a házimunka, amiről szélőségesen megoszlik a háziasszonyok véleménye (hogy az urakat ne is említsük): egyesek szerint a legkellemesebb munka, ami szinte már inkább szórakozás, mások szerint pedig a pokolba vele, és jó, ha minden szökőévben egyszer kivasalnak egy ünnepi inget vagy blúzt.
Tény, hogy manapság már nem alapelvárás a (keményített) vasalt ágynemű, abrosz és ing, ami nélkül nagyanyáink korában elképzelhetetlen volt egy tisztességes háztartás – akik pedig, tegyük hozzá, még vasból készült parazsas vasalót használtak, innen a név is. El kell azonban ismerni, hogy egy szépen vasalt inget vagy ruhát nehéz überelni, és mennyivel jobb egy frissen vasalt ágyneműbe belebújni! Arról nem is szólva, hogy a vasalás nem csak esztétikai célokat szolgál, de egyszerű módja a fertőtlenítésnek is. Lássuk hát, hogy mi az időtakarékos, hatékony vasalás titka!
A hatékony vasalás a jó vasalóval kezdődik – no de milyen a jó vasaló?
Először is ergonomikus a kialakítása, azaz:
- Kényelmes a fogója,
- Az orra könnyen befér a szűk helyekre,
- A hátsó sarkai pedig nem akadnak bele minden kiálló részbe (gombba, zsebpatniba vagy a gomboláspántba).
Aki lepedőn kívül valaha is vasalt már mást, az tudja, hogy ez utóbbi nemcsak nagyon bosszantó, de nehezen helyrehozható gyűrődéseket is okoz. Tehát ha vasalóvásárlás előtt állunk, fogjuk kézbe és nézzük meg ilyen szemmel is a készülékeket.
Ugyanekkor figyeljünk a súlyára is, mert ez legalább ennyire fontos:
- A nehéz vasalóval fárasztó a vasalás,
- Ha viszont túl könnyű, nekünk kell munka közben nagyobb erővel nyomnunk,
- Ami a végeredményt tekintve ugyanolyan fárasztó.
Legjobb tehát a közepesen nehéz készülék.
Lényeges szempont még a vasalótalp anyaga:
- Ma már választhatunk acél-, kerámia- és alumíniumtalpat.
- Létezik üveg vasalótalp is.
- A kerámia és a nemesacél előnye, hogy:
- kevésbé sérülékeny,
- könnyebb tisztítani
- és jól siklik az anyagon,
- míg sajnos az alumínium könnyen karcolódik és megég, ami aztán felsértheti vagy elszínezi a finomabb textileket.
Opció lehet még a vezeték nélküli vasaló – ennek előnye, hogy nem kell vasalás közben megküzdenünk a tuti mindig rossz helyen kanyargó vagy túl rövid zsinórral. A hátránya viszont, hogy a folyamatos melegen tartáshoz 15-30 másodpercenként vissza kell helyeznünk a készüléket a fűtőállványra.
Külön misét megér a gőzfunkció, így ezt mindjárt részletesebben is megnézzük, bővebben pedig itt írtunk arról, milyen a jó vasaló, ha vasalóvásárlás előtt állnánk.
Gőzölős vasaló vagy gőzállomás?
Gőzvasaló
Ma már a legegyszerűbb vasalóban is van gőzfunkció, azaz a készülék egy kis víztartályon keresztül gőzt tud fejleszteni, amit egy külön szabályozóval tudunk adagolni a hirtelen erős löketektől a folyamatos finom permetig.
Némelyik gőzölős vasaló csak desztillált vízzel működik, míg másokba tilos azt tölteni – ne felejtsünk el erre is figyelni! Sajnos gyakori probléma, hogy a vasalóból kéretlenül is le-le cseppen egy kis – nem feltétlenül patyolattiszta – víz, és a gőzszabályozás sem mindig kifogástalan.
Vasalás gőzállomással
Ezeket a gondokat mind kiküszöböli a gőzállomás, amely alapjaiban különbözik a gőzvasalótól, mivel itt a gőzt egy külső „bojler” állítja elő, melynek tartálya 1-2 literes. Ebből adódóan a készülék akár két órán keresztül is folyamatos, nagy mennyiségű gőzkibocsátásra képes, ráadásul a gőzölős vasalókénál jóval nagyobb nyomáson. Ennek köszönhetően sokkal könnyebb, gyorsabb és hatékonyabb a vasalás, elegendő a ruha egyik oldalán gyorsan végigfutni, akár egy farmernadrág esetén is. A nagy méretű textileket (ágyneműt, terítőt) pedig több rétegben is vasalhatjuk, amivel szintén rengeteg időt és energiát spórolunk meg.
További előnye, hogy a gőzhatás miatt nincs szükség magas hőfokra, ami nemcsak energiatakarékos, de kíméli a textíliát is, például nem fényesedik ki.
A legmodernebb gőzállomások már egyébként is tartalmaznak egy intelligens vezérlőt, amely:
- szükségtelenné teszi a hőfokszabályozót,
- és mindig optimális gőzmennyiséget biztosít,
- így ha rajta is felejtjük a ruhán a vasalót, az nem ég meg.
Persze ezeknek az eszközöknek az ára is elég borsos, de aki sokat vasal, annak érdemes beruházni rá – akik megtették, esküsznek rá.
Két kiegészítő javaslatot fűznénk csak hozzá:
- Az egyik, hogy olyan vasalódeszkán vasaljunk vele, amelynek lapja rácsos szerkezetű, nem tömör fa (hogy a gőz távozhasson).
- A másik pedig, hogy ha már ekkora összeget áldoztunk a gőzállomásra, kössünk rá kiterjesztett garanciát.
A készülékbiztosítás a gyári jótállási időn túl, akár 5 évig is biztosítja az esetleges javítás vagy csere költségeit, és még az ügyintézés terhét is leveszi a vállunkról.
Hatékony vasalás tippek
- A ruha legyen nyirkos:
- ha teheted, vasald ki, még mielőtt teljesen megszáradt;
- vagy használj kézi spriccelőt vagy gőzvasalót, gőzállomást;
- A ruhát húzkodd meg teregetés előtt, hogy minél jobban kisimuljon, és ne terítsd vékony zsinórra, ami élet hagy benne;
- Az új ruhadaraboknak mindig nézd meg a vasalási útmutatóját a bevarrt címkén;
- A műszálas vagy egyéb kényes anyagokkal kezdd a vasalást, míg melegszik a vasaló, vagy hagyd a legvégére, amikor már kikapcsolnád;
- A nagy darabokat (ágynemű, terítő) félbehajtva is vasalhatod, előbb az egyik oldalon, aztán a másikon;
- A ruhákat (pólót is) kifordítva vagy vékony vasalóruhán keresztül vasald, így nem fényesednek ki;
- A gallér mindkét oldalát vasald át, a visszáján kezdve.
- A csúcsától haladj befelé, így nem lesz ráncos a hegye;
- a színén legjobb kis vasalóruhán át vasalni;
- A nadrágok élét nyirkos vasalóruhán keresztül óvatosan gőzöld át (ugyanígy a rakott szoknyát), de ne húzd rajta a vasalót, csak mindig tegyed rajta arrébb;
- A hímzett minták alá teríts egy törölközőt, és ha igényli, gőzölve vasald.
A frissen vasalt (főleg a gőzölt) ruha könnyen gyűrődik, ezért az ingeket, blúzokat, ruhákat azonnal tedd vállfára, és egyesével lógasd fel a szobában, míg teljesen meg nem száradnak. A többi darabot pedig óvatosan terítsd egy szék vagy fotel támlájára. Vigyázat: a fatámla befoghatja a nyirkos ruhát! Megelőzésként mindig teríts rá egy konyharuhát vagy törölközőt.
És hogy mitől lesz a vasalás szórakoztató? Ha mindez nem elég, nyugodtan beköltözhetünk a vasalódeszkával a tévé elé, de a vasalás remek alkalom arra is, hogy hallgassuk kedvenc podcastjainkat, egy hangoskönyvet vagy valami jó zenét.