A túlhevülés megelőzése és kezelése az otthoni informatikai hálózaton
A felesleges hő kockázatot jelent, a rendszer elemeinek élettartamát csökkenti, a túlhevült számítógép áramkimaradáshoz, adatvesztéshez vagy tartós hardverhibához is vezethet. A túlmelegedés nemcsak az asztali számítógépeket érinti, hanem a laptopokat, a mobileszközöket és a teljes szerverhálózatot is. A következő módszerek segítenek a túlhevülés megelőzésében illetve kezelésében.
Mennyire melegszik fel a számítógép használat közben?
A számítógép hőmérséklete a hardver összetevőitől függően változik, az egyes PC-k alkatrészeinek hőmérséklet-tartománya alapjáraton és terhelés közben is eltérő.
Például:
- az i7 CPU hőmérséklete akár 105 °C is lehet,
- míg a merevlemezek üzemi hőmérséklete alacsonyabb, kb. 70 °C.
- a GPU (grafikai vezérlő kártya) hőmérséklete alapjáraton 45-63 °C,
- játék vagy munka közben se haladhatja meg 80 °C fokot.
A rendszeres karbantartás szerepe a túlhevülés megelőzésében
A rendszeres karbantartás minden elektromos árammal működő eszköz és gép élettartamának maximalizálásában létfontosságú. A por ugyanis kvázi szigetelőként dolgozik ellenünk. Az, hogy eltömi a ventilátort “csak” másodlagos probléma, ám nem kevésbé fontos oka a leállásnak. Sok helyen látni nyitott házzal üzemeltetett asztali PC-t. Ez arra a téves elgondolásra vezethető vissza, hogy a nyitott ház jobban szellőzik, ami azonban csak elméletben állja meg a helyét. A gyakorlatban azonban a por és az egyéb szálló törmelék a levegő páratartalmának köszönhetően megtelepszik a számítógép belsejében.
- A rendszeres karbantartás alapszintű, legegyszerűbb módszere a sűrített levegő használata, amivel – a környezettől függően – naponta, vagy hetente többször is át kell fújni a PC házát, majd becsukni azt.
- Ugyanezzel a metódussal a laptopokat, a billentyűzetet, a monitorok szellőzőréseit is legalább hetente egyszer érdemes átfújni.
- A laptopot hűtővenitlátoros tartón üzemeltessük.
A túlhevülés megakadályozásának másik módja a légáramlás maximalizálása
Ezt könnyen meg lehet valósítani, ha az asztali számítógépet olyan helyen használjuk, ahol a környezeti terhelés a lehető legalacsonyabb, például:
- Nincs a közvetlen közelében olyan egyéb elektromos eszköz, ami számottevő hőt termel.
- Elegendő helyet kap a számítógép ház szellőző kimenete, azaz nem zárt térben – például tömör szerkezetű polcon – tartjuk.
A környezeti terhelés minimalizálása mellett az asztali számítógép saját hűtőrendszerét támogathatjuk a következőképpen:
- Amennyiben arra a PC háza lehetőséget ad, egy másodlagos hűtőventilátor beépítésével fokozhatjuk a légáramlást.
- Ha erre nincs lehetőség, külső, úgynevezett tokventilátor csatlakoztatásával, vagy két házventilátor felszerelésével hűthetjük a számítógépet.
- Az első ventilátor a hűvösebb levegőt bejuttatja a gépbe, a második ventilátor pedig segíti annak eltávozását.
A szerver túlhevülés megakadályozása
A számítógépekkel ellentétben a szerverek folyamatosan dolgoznak, azaz a hőleadásuk folyamatos, ráadásul egyéb gépek közelében vannak, így a túlhevülés kockázata magasabb, mint például egy laptop esetében. (Ráadásul a laptop túlmelegedését sokkal egyszerűbb megakadályozni!)
A szerverek túlhevülése két fogyasztói “hibára”vezethető vissza:
- A hardvert megfelelő szellőzés nélkül zárják a tárolóba:
(Ez minden esetben fogyasztói/felhasználói hiba, az ebből eredő kárt tehát sem a gyártói, sem a kiterjesztett garancia nem orvosolja.)
- A légkondicionálást az emberi kényelemre optimalizálják, nem pedig a szerver védelmére:
(Ez sok esetben kényszer szülte helyzet, hiszen nem minden otthonban oldható meg a szervernek a lakóhelyiségektől elszeparált tárolása.)
A szellőzés javításának egyik módja a szerverek sorbarendezése:
- Ez biztosítja, hogy amikor a hideg levegő az elülső részen keresztül jut be, megfelelő módon távozik a hátsó részéből.
- Akkor célszerű alkalmazni, ha nincs olyan különálló helyiség, amit a szerver számára megfelelő hőmérsékletre tudunk hűteni.
Ha viszont van ilyen helyiség, akkor ott a klímát ne a saját igényeinkhez igazítva állítsuk be.
Klíma vs. szerver
Az emberi igény szerint beállított komfort ugyanis elsősorban a hőmérsékletre összpontosít a páratartalmat viszont nem szabályozza. Az ingadozó páratartalom a statikus elektromosság “felhalmozódásához” vezet, ami károsítja a berendezést, a lecsapodó kondenzvíz pedig közvetlen kockázatot jelent a szerver számára.
Többek között ezért sem szabad a szervert olyan helyiségben működtetni, ahol:
- Rendszeresen, naponta többször ablakot nyitunk, vagy
- Folyamatosan nyitva tartjuk azt,
- ugyanis így a páratartalmat nem tudjuk szabályozni.
A szerver számára tehát egy olyan környezetet kell teremteni, ahol:
- Minimális a páratartalom.
- A környezeti hőterhelést és a működési paramétereket az optimális szinten tudjuk tartani.
Mindezt úgy érhetjük el, hogy a hagyományos split klíma, vagy mobilklíma helyett speciális, hűtővel ellátott szervertárolót használunk a szerver számára fenntartott helyen.
Figyelem!
A klímaváltozás egyik következménye, hogy a heves, hirtelen esőzések akár viharossá is fokozódhatnak (ahogy az történt nemrégiben a nyugat-európai országokban.) Éppen ezért a viharkárok megelőzése – köztük a túlfeszültség-védelem – megkerülhetetlen eleme az informatikai hálózat biztosításának.