A nyaraló energiatakarékos téliesítése
Az előrejelzések szerint az idei tél keményebb lesz, mint amihez az elmúlt pár évben hozzászoktunk. Ideje hát körülnézni, hogy milyen lehetőségeink vannak a nyaraló energiatakarékos téliesítésére, beleértve természetesen nemcsak a fütést, de az ablakokat és vízvezetékeket is.

Miért szükséges a nyaraló téliesítése?
A víkendházat hagyományosan csak nyáron használtuk, de az elmúlt időszak sokakat a természetbe szólít, vagy, ha rendelkezésre áll, akkor a nyaralóba, és nem csak nyáron:
- A home office ugyan kényelmes, de – tekintve, hogy a lakásunk részben irodává vált – az otthon kezdi elveszíteni otthonosságát.
- A bezártságérzetet is kétségtelenül fokozza az otthonról végzett távmunka, és azok számára, akiknek nagyobb mozgástérre van igényük, a nyaraló kiváló célpontot jelent akár egész évben.
A nyaralót, még ha stabil és időtálló kő-vagy faszerkezetből is készült, az időjárás kikezdi (nem beszélve a vizesblokkról). Nemcsak akkor igényel karbantartást amikor ott nyaralunk, de a hidegre, akár a fagyokra is fel kell készíteni. Főleg, ha a téli hónapokban ott akarjuk tölteni például a hétvégéket, vagy az ünnepeket.
A nyaraló felkészítése a télre
Ha nem akarunk “telelni”, akkor a vízvezetékrendszer leengedése és légtelenítése után, arról kell gondoskodni, hogy a nyílászárók elviseljék a hideg és a nedvesség, valamint a szél következményeit.
- Ez azt jelenti, hogy ellenőrizni kell a fából készült szerkezeti elemeket, nyílászárókat, és ha szükséges:
- Átcsiszolni, átkenni lenolajjal, majd lakkozni vagy festeni, hogy ellenálljon a hidegnek és a párának.
- A megnedvesedett fa ugyanis nemcsak bedagad, de penészesedik is.
- Az ereszcsatornát is ellenőrizzük és cseréljük ki, javíttassuk meg az elhasználódott, lyukas elemeket.
Abban az esetben, ha több napot is a nyaralóban akarunk tölteni, arról is gondoskodnunk kell, hogy a ház energiavesztesség nélkül megtartsa a meleget.
A hőleadás optimalizálása
A legtöbb nyaralóban nem házközponti, hanem egyedi fűtés van, ez a leggyakrabban fatüzelésű kiskályha, vagy látványkandalló:
- Ahhoz, hogy optimalizáljuk a hőleadást, érdemes egy úgynevezett füstcső hődob elemet beépíteni a kályhacsövek közé, ezáltal megnöveljük a hőleadásra képes felület nagyságát.

Ott, ahol házközponti fűtés található, általában vegyes tüzelésű kazán biztosítja a fűtést:
- Ebben az esetben a kazánt magát is hőszigetelni kell, hiszen a hőveszteség jelentős, ha olyan helyiséget fűtünk, ahol egyébként nem tartózkodunk.
- Mivel a tüzelőanyag égése közben szénmonoxid szabadul fel, a tűzjelző berendezés mellett érdemes CO-jelzőrendszert telepíteni a nyaralóba és ennek karbantartását, ellenőrzését rendszeressé tenni.

Ha elektromos fűtőrendszer gondoskodik a nyaraló melegen tartásáról:
- A készülék kábeleit, csatlakozóját, valamint a nyaraló villanyvezeték-rendszerét kell ellenőrizni még a tél előtt, és szükség esetén kicserélni a konnektorokat, kapcsolókat, vezetékeket, biztosítékokat.
- Ha szükséges és van rá lehetőség, akkor kérjünk alternatív áramtarifát a szolgáltatótól.
- Ha a készülékre még érvényes a gyári garancia, akkor érdemes szakemberrel átnézeti, illetve megkötni rá a kiterjesztett garanciát.
- Az elektromos fűtőberendezések testét is nézzük át alaposan, hiszen az elfolyt fűtőközeg – legyen az víz vagy olaj akár – ugyan pótolható, de az éjszaka közepén behegeszteni egy lyukat a fűtőtesten nem kis kihívást jelent. Főleg, ha nincs a fészerben egy kézi hegesztő.
A legtökéletesebb megoldás persze az, ha magát a nyaralót is hőszigeteljük, beleértve természetesen nemcsak a falakat, de a klasszikus hőhidakat, azaz a mennyezetet és a lábazatot is.
A termosztát karbantartása, ellenőrzése
Még a tél beállta előtt végezzük el a szükséges karbantartást a termosztáton, és állítsuk be azt a hőmérsékletet, ami a távollétünk alatt biztosítja a vízvezetékek állagmegóvását, de nem pocsékol felesleges energiát.

Célszerű okostermosztátot beszerelni:
- Az okostermosztát egyrészt “megfigyeli” a család szokásos tevékenységét, és ott tartózkodásunk alatt ennek megfelelően állítja be a nappali és éjszakai hőmérsékletet.
- Másrészt a fűtés így akár távolról, okostelefonnal is vezérelhető. Így amikor elindulunk otthonról a nyaralóba, az idő és távolság figyelembevételével már idejekorán elindíthatjuk a fűtést még útközben.
- Emellett olyan egyéb környezeti tényezőket is figyelembe vesz, mint például a páratartalom.
A nyaraló vízvezeték-rendszerének téliesítése
A nyaralóban gyakran található olyan vízvezeték, ami szabadon, szigetelésmentes terekben, vagy külső falakban fut:
- Előbbi esetben magát a vízvezetéket kell szigetelni például csőszigetelő-habbal. Ez egyrészt megakadályozza a lefagyást, másrészt csökkenti a hőleadást.
- Utóbbi esetben a falakban futó vízvezetékcsövek külső környezet felé történő hőleadása a falak szigetelésével orvosolható.
- Ne feledkezzünk meg a kerti csap szigeteléséről, és elzárásáról se.
Ott, ahol van kerti medence, engedjük le, vízmentesítsük és takarjuk be vízhatlan anyaggal.
A szellőzés kérdése
A tavasztól őszig tartó időszakban nem gond, ha egy kicsi szellőzőablakot nyitva tartunk a nyaralóban, ezt azonban a téli időszakban inkább zárjuk be, hogy a páratartalom túlzott növekedését megelőzzük.
A páratartalom szabályozása
Amikor a nyaralóban tartózkodunk:
- Rendszeresen szellőztessünk, és azokban a helyiségekben, ahol tartózkodunk, alacsony fokozaton, de használjunk párásító berendezést.
- Ez a fűtéstől száraz levegő teszi “kényelmesebbé”, és növeli a hőérzetet is.
Ezzel ellentétben, amikor nem tartózkodunk a nyaralóban:
- Helyezzünk el páramentesítőket a nyílászáróknál.
- Így az esetleg keletkező pára nem károsítja az ablakok faszerkezetét, és a faelemek, valamint a falak penészesedésének is elejét vesszük.