A lázmérő kiválasztása
Egy felnőtt ember normál testhőmérséklete nagyjából 36-37 Celsius fok. Ezt azonban számos tényező befolyásolhatja az ember nemén, és az életkorán kívül. Ilyen például az egyén fizikai aktivitási szintje, az aktuális érzelmi állapota, a test hidratáltsága, nőknél a ciklus szakaszai, sőt, még akár a napszak is (reggel mérhetjük általában a legalacsonyabb hőmérsékletet). A normál testhőmérséklet azonban egyes krónikus betegségek esetében, valamint a kórokozók jelenlétére megemelkedhet. Ekkor válik szükségessé a lázmérő használata.
A normális emberi testhőmérséklet
Az sem mindegy, hogy mely testtájékot célozzuk meg mérési pontként. Normál testhőmérsékletnek az alábbi értékek számítanak:
- fülben mért érték: 35,6-37,8 °C
- hónaljban mért érték: 34,7-37,7 °C
- végbélben mért érték: 36,6-38,0 °C
- szájüregben mért érték: 35,5-37,5 °C
- homlokon mért érték: 35,4-37,4 °C
Hogyan működik a láz?
A csecsemők, kisgyermekek esetében rendszeresen monitorozzuk a testhőmérsékletet, felnőtt korban pedig elsősorban csak láz gyanúja esetén.
A láz a testhő rendellenes emelkedése:
- Az agyban található hipotalamusz (a szervezetünk „termosztátja”) okozza.
- Ő felel a szervezetben lévő belső környezet állandóságának fenntartásáért, és többek között az érzelmi magatartás kontrolljában is fontos szerepet játszik.
- Méretét tekintve mindössze 0,3 százaléka a teljes agynak, mégis jelentős feladatokat lát el.
- A hipotalamusznak a kórokozók ellen küzdő fehérvérsejtek „üzennek”, így beindul egyfajta védelmi mechanizmus, ami sajnos megviseli a szervezetet, ugyanis a túl magas láz – 38,0 °C fok felett – nemcsak a testidegen fehérjéket, de a szervezet saját fehérjéit is elpusztítja.
- Éppen ezért 38,0 °C fokig nem szükséges lázat csillapítani.
A lázcsillapítás tehát, lényege, hogy a kritikus pont elérése nélkül újabb és újabb csatákat vívhat a szervezet az idegen fehérjék, azaz a vírusok és baktériumok, egyéb kórokozók ellen.
Mi történik, amikor lázassá válunk?
- A bőr erei összehúzódnak, fázunk, melyet súlyosabb esetekben hidegrázás, izomremegés kísérhet.
- Amikor megemelkedik a hőmérsékletünk, felgyorsul a keringés és emelkedik a pulzusszám.
Ezen a ponton nyúlunk a csodaszeres szekrényünkbe a lázmérőért, és szükség esetén a különféle lázcsillapítókért.
A láz mérésének korai eszközei
Ahogy mindennek, úgy ennek is megvan a maga történelme. A középkorban az ördögűzőt, majd később a „piócás embert” hívták. Szerencsére ma már válogathatunk bőven eszközökben, és a modern orvostudománynak hála – remekül tudjuk kezelni a lázat.
- Az első hőmérőt Santorio Santorio alkotta meg a 17. században, melyet barátja, Galileo Galilei egyik találmánya ihletett.
- Az eszközzel szájon át mérték a testhőt.
- Egy szájba helyezett üveggömbből, és egy csőből állt, és az üveggömb testhőtől függő felmelegedésére alapult.
- Természetesen ez közel sem mutatott olyan pontos értékeket, mint a mai hőmérők, de innen már ki lehetett indulni a további tökéletesítéshez.
- Akik a múlt században születtek, biztos, hogy találkoztak a klasszikus, higanyos hőmérővel. Sokuknak talán sikerült is összetörni, és ilyenkor jött a probléma.
- A higany bármennyire is hasznos, és egyedi fém, sajnos súlyos környezetkárosító hatása van, és még súlyosabb betegségeket okoz.
- Gyermekfejjel persze kifejezetten érdekes jelenség a golyókká alakuló higany, míg felnőtt fejjel óriási veszélyforrás.
- Nagyon pontos értéket mutat ugyan, viszont egyrészt jó szem kell egy ilyen eszközhöz, másrészt viszonylag hosszú, nagyjából 10 percig tartó folyamat volt egy ilyen mérés.
- Arról nem is beszélve, hogy ha nem jól tartotta, szorította bent például a gyerek, akkor a mérés eredménye sem volt pontos.
- Nem annyira a régmúlt eszköze, azonban 2009 óta az EU-ban már nem forgalmazható higanyos lázmérő.
A modern lázmérő
A technológia fejlődése új utakat tört hát, hogy kiszorítsa a veszélyes fémet az emberek mindennapjaiból. Így jelentek meg a higanymentes, majd a digitális hőmérők, amelyek nem tartalmaznak egészségre ártalmas anyagot, ugyanakkor pontosak és gyorsak.
A digitális lázmérő előnyei
A digitális eszközök zöme hangjelzéssel jelzi a mérés végét, a mért adatokat pedig elmenti, így nem szükséges azokat felírni.
- Léteznek olyan hőmérők, amelyeket számos egyéb praktikus funkcióval látnak el (például applikációk támogatják őket, a mért adatokat felhőben tárolhatjuk, grafikonon megjeleníthetjük, stb.).
- Az ilyen lázmérők által gyűjtött adatokat akár a felhővel szinkronizált okostelefonon is meg tudjuk nézni, ezért annak élettartamát és épségét célszerű kiterjesztett garanciával biztosítani.
- A digitális hőmérők gyártói garanciáját is ellenőrizzük, illetve érdeklődjünk a forgalmazónál, és az interneten a szakszerviz után.
- Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a technológiailag egyre fejlettebb lázmérők mellett számos háztartási kisgép is támogat bennünket egészségünk megőrzésében.
Hol használható a digitális lázmérő?
Használatával egyszerűen mérhető a testhőmérséklet hónaljban és szájban.
Amennyiben a végbélen, keresztül mérünk, választhatunk flexibilis típust, hogy megkönnyítsük a folyamatot például kisgyermekek esetében.
Léteznek azonban más testtájakra tervezett eszközök is:
- A fülhőmérőt óvatosan (a fület kissé le-hátrafelé húzva) kell a fülbe helyezni, és néhány pillanat alatt megkapjuk a mért eredményt.
- A dobhártya hőmérsékletét méri (előfordulhat, hogy a két fülben eltérő értéket mutat, ha például hosszabb ideig párnán volt a beteg egyik füle, erre érdemes odafigyelni).
- Fontos kiegészítője az úgynevezett szondasapka – ez biztosítja a higiénikus használatot.
- Fülgyulladás esetén válasszunk másik eszközt a testhő mérésére.
- Az infravörös technológiával működő homlokhőmérők anélkül mérik a testhőt, hogy az érintkezne a beteggel (a jelenlegi COVID járvány során gyakran találkozhatunk ezzel az eszközzel). Gyors, és pontos mérőeszközök.
- A homlokmatrica egy kis lapocska, amit a beteg homlokára kell helyezni, és a testhőtől függően eltérő színárnyalatot mutat.
- Ezt egy színskálával kell összevetni, hogy megkapjuk az eredményt. Az így mért hőmérséklet azonban már sajnos kevésbé pontos.
- Itt fontos megjegyezni, hogy amennyiben emellett a mérési módszer mellett döntünk, kizárólag a homlokra helyezzük a mérőlapot!
Bármelyik eszköz mellett is döntünk, fontos, hogy mindig kizárólag a mellékelt használati útmutató szerint használjuk őket, és forduljunk orvoshoz a problémánkkal, azaz vizsgáltassuk ki a láz okát! Jobb félni, mint megijedni!