Kinek érdemes kenyérsütőt venni?
Röviden és egyszerűen: szerintünk mindenkinek. Már maga a frissen sült kenyér is nagyon csábító tud lenni, és nem is gondolnánk, mennyi mindenre használhatjuk még ezt a kis kenyérsütő konyhai gépet – nevét meghazudtolva – a kenyérsütésen kívül is. És igen, még a gluténérzékenyeknek is ajánljuk – sőt, nekik meg aztán különösen!
Miért jó a házilag sütött kenyér?
- Mert pontosan az és csak az van benne, amit mi szeretnénk – azaz megnyílik előttünk a lehetőség, hogy olyan egészséges, adalékanyagok nélküli, ellenőrzött minőségű hozzávalókból készült kenyeret együnk, ami megfelel az igényeinknek. Többek között ezért is ajánljuk glutén- és egyéb anyagokra érzékenyek számára, illetve más diétázóknak.
- Mert annyi féle különböző különleges kenyeret készíthetünk az olajbogyóstól a sajtoson át a chilisig, amennyit csak akarunk.
- Mert frissen kisülten, melegen fogyaszthatjuk, ráadásul nincs is annál jobb, mint amikor a lakást betölti a sülő kenyér illata.
- Mert hosszabban eláll, mint a bolti kenyér.
Miért előnyös kenyérsütőben sütni a kenyeret?
- Mert semennyi fáradságunkba sem kerül: csak beletesszük a gépbe a hozzávalókat, elindítjuk a programot, és tadááám!
- Mert időt takarítunk meg vele: míg sül a kenyér, mi bármi mást csinálhatunk közben – akár pihenhetünk is.
- Mert előre időzíthető a sütési ideje, így éppen akkor készül el, amikor szeretnénk.
- Mert sokféle program közül válogathatunk, és a héj ropogósságát-sültségét is megválaszthatjuk.
Mire jó még a kenyérsütő?
Hogy egészen őszinték legyünk, a kenyérsütő gép legfőbb erőssége az, hogy még legalább három életmentő dologra használhatjuk.
Az univerzális dagasztó funkció
Aki dagasztott már életében bármilyen tésztát, az pontosan tudja, miről beszélünk. Akár kalács-, akár pizza- vagy kenyértésztáról van is szó, a dagasztás komoly fizikai munkát igényel, ráadásul nem is ötperces. A kenyérsütő ezt a munkát lényegében nulla energiabefektetés ellenében teljes egészében átvállalja tőlünk – akkor is, ha nem a gépben akarjuk aztán megsütni az összeállított és kidolgozott tésztát.
Így tehát bármilyen kelt tészta megdagasztására használhatjuk a gépet, ami nem kis terhet vesz le a vállunkról, szó szerint is. Ez egyúttal azt is lehetővé teszi, hogy ha a még autentikusabb, rusztikus kenyérélmény érdekében inkább sütőben (vagy kemencében) szeretnénk megsütni a kenyerünket, akár itt, akár a következő fázist követően kivegyük a gépből a tésztát, és manuálisan folytassuk a kenyérkészítést.
A kenyérsütő univerzális kelesztő funkciója
Ha a kelt tészták készítésének neheze a dagasztás, akkor a legkényesebb része a kelesztés. Ezt is saját bőrén tapasztalhatta mindenki, aki valaha ilyesmire adta a fejét. Ám szerencsénkre a dagasztáshoz hasonlóan a kelesztő funkciót is használhatjuk önmagában bármilyen tészta kelesztésére – ami a zárt rendszerben biztosított ideális hőmérsékletnek hála igen jó eredménnyel működik.
Kalácssütés
A kenyérsütő gép nemcsak kenyér, de foszlós kelt kalács sütésére is pontosan ugyanúgy alkalmas a művelet legelejétől a legutolsóig, mint a kenyér esetén: csak beletesszük a hozzávalókat, és várjuk, hogy kisüljön az illatos kalács. Ha a kenyérfélék állagát illetően néhányan kritikát fogalmaznak is meg az elkészült termékről, az egészen bizonyosan nem érinti a kalácsot – a kenyérsütőben készült legegyszerűbb kelt kalács is tökéletesen kielégít minden várakozást.
Milyen kenyérsütőt vegyünk?
Elég sok árkategóriában kapható kenyérsütő – a drágábbakra (csakúgy, mint más értékes háztartási és elektromos készülékünkre) ne felejtsünk el kiterjesztett garanciát kötni, hogy hosszú távon élvezhessük a gép előnyeit.
A kenyérsütő alapfunkcióinak tekintetében a legfontosabb szempontok:
- A programválaszték terén minimum a fehér, a barna/korpás kenyér, a kalácssütés, és nem árt a gluténmentes kenyér opció.
- Legyen rajta „kizárólag sütés” és „kizárólag kelesztés” funkció.
- Hasznos, ha van előre beállítható időprogramozás.
- Jó, ha van opció a súlybeállításra.
- Jó, ha van opció a kenyér sültségének (a héj színének és ropogósságának) beállítására.
- Előnyös részlet a kis ablak a kenyérsütő tetején, amin át követhetjük, mikor hol tart a művelet (mellesleg meditatív mozinak sem utolsó).
További szempontok:
- egy vagy két keverőlapát működik benne,
- jelzőszignál a további hozzávalók (például magok) adagolására,
- kerek vagy négyszögletes az üst (sütőtál),
- egy vagy két sütőtál van benne,
- vannak-e manuális beállítási lehetőségek,
- a külseje rozsdamentes acél vagy műanyag,
- a sütőtál rozsdamentes acél vagy teflon,
- egy vagy két hőérzékelő (külső-belső) van benne,
- mekkora a gép teljesítménye.