Készülékvédelmi kisokos
Készüléked folyamatos (élet)veszélyben van, akkor is, ha körültekintő vagy és nagyon vigyázol rá.
- Átlagos olvasási idő: 8 perc
Bármikor bekövetkezhet egy váratlan, előre nem látható eset, amitől a kedvenc mobilodból egy törött ócskavas lehet. Ehhez nem is kell nagy dolgokra gondolni, csak vegyünk rendkívül hétköznapi szituációkat:
- megbotlasz séta közben
- beakad a kezed a fülhallgató vezetékébe
- meglöknek a buszon
- nem figyelsz egy pillanatra és kicsúszik a kezedből
- rosszul fogod meg a telefonod
- nyúlsz érte, de véletlenül lelököd, lerántod.
…és repül a telefon
Mindenkivel előfordult már, hogy akár véletlenül is kipottyanó, kicsusszanó telefont a szerencsének köszönhetően kaptuk el. Ismerős számodra is, igaz? Jócskán felgyorsul a pulzus, a reflexek kiélesednek, kész adrenalinlöket. Csak a szerencse kérdése hogy miképp végződik a bravúr.
Továbbá az újabb készülékek csiszolt aluminium/üveg burkolata szép, de annyira csúszós felületet adnak a készüléknek, hogy hétköznapi szimpla használata is kockázatos. Ha rosszul végződik, akkor pedig a hirtelen adrenalinlökettnél is sokkal kellemetlenebb érzés fog el: mégpedig a felismerés, hogy összetört szeretett telefonod.
„Átlagosan 10-ből 7 felhasználóval előfordult már, hogy készüléke kicsúszott a kezéből, és leejtette a földre.”
A probléma tehát valós, biztos veled is előfordult már. Ha elkerülni nem is, de fel tudsz készülni arra hogy egy váratlan esetben a kár minimális legyen. Erre a legjobb megoldás a különböző biztonsági kiegészítők használata, amit a következ pár percben alaposan megismerhetsz. Kezdjük az egyik legismertebbel, a védőtokokkal.
VÉDŐTOKOK: Miért fontos ez a kiegészítő?
A baleseti bejelentések közel 80%-a a készülék leejtéséből, leeséséből adódik. A telefonok egyre kisebbek, keskenyebbek, ráadásul üveg vagy csiszolt aluminium borításuk sokkal csúszósabb mint a korábban használt készülékek esetében.
Biztos Veled is előfordult már, hogy véletlenül kicsusszant a kezedből és épphogy elkaptad a telefont. Ilyenkor lehet el is gondolkoztál azon, hogy „fú, lehet jó lenne egy védőtok a telefonra”. És mennyire igazad van, hiszen egy kis következetességgel sok tízezer forintot spórolhatsz.
Egy jó minőségű telefontok a külső erőhatások jelentős részét elnyelik!
Az, hogy mennyire képesek elnyelni a keletkezett erőhatást, függ a telefontok anyagától és minőségétől, fizikai kialakításától, edzettségétől, de mindemellett külső tényezőktől is, mint a szögtől, ahogy a készülék a találkozik a talajjal. Emiatt is különösen fontos a jó minőségű tok.
Ami viszont biztos: balesetek néha bárkivel megtörténnek. Sajnos erre nem tudunk biztos repceptet mondani. Ha viszont egy kis odafigyeléssel felkészülsz ezekre az eshetőségekre, akkor minimalizálni tudod a kockázatot. Ez pedig fontos!
Milyen tokot érdemes tehát venni?
Sokan vonakodnak a telefontok használatától, mert elveszi a telefon formáját, más érzés fogni, más a tapintása, a kinézete. Ez mind igaz is lehet, hiszen ízlés kérdése. Megfelelő minőségű tok nélkül a mobilod, jobb esetben általános használatból eredő karcoknak, rosszabb esetben súlyos baleseti veszélynek van kitéve. Nap mint nap.
Számtalan típusú, márkájú, minőségű tok van a piacon. Választás során amire fókuszálnunk kell (a szubjektív ízléstől eltekintve) hogy a tok fixen, stabilan rögzítse a telefont. Ne legyen kilógó sarok, vagy kiemelkedő szél. Ügyeljünk arra is, hogy a kamera lencse se türemkedjen ki a tok vonalából, ezáltal védve azt a karcolódástól.
Nézzünk pár közkedvelt mobiltelefon védőtok típust.
Klasszikus Védőtokok/Armor
A védőtokok legismertebb formája, amibe csak belepattintod a készüléked és már kész is. Ezek a legelterjedtebbek a piacon.
Számos kivitelben, színben, anyaghasználattal, megmunkálással vásárolhatod meg őket. A legtöbb esetben a kinézet lesz döntő tényező a vásárlásnál, de arra is ügyelni kell, hogy a készüléked biztonságban is tartsa. A sarkai megfelelő keménységűek legyenek (mivel többnyire ezen pontokra érkezik a telefon ha leesik), rögzítse pontosan a telefont, és biztosítson védelmet a kamera lencse számára is.
Előnyük, hogy relatív biztonságot nyújtanak a fizikai sérülésekkel szemben, a karcoktól is megóvják a készüléked. Hátrányuk hogy (ízlés függvényében) ronthatja a telefon esszenciáját. Ez a kijelentés szinte az összes tokra érvényes.
Áruk néhány száz forinttól egészen 15-20 ezer forintos nagyságrendig változik.
Hajtható tokok
Sokan kedvelik a klasszikus kihajtható megoldást, ami nem csupán a sérülések többségétől óvja meg készüléked, de a hajtható fedélnek köszönhetően direkt védi a kijelzőt is.
Ezek a tokok megfelelően rögzítik a készüléket, nem csúszik ki belőle,, nem karcolódik meg. A zsebben hordást viszont körülményessé teszi, és a porral szemben sem túl ellenálló ez a megoldás.
Néhány ezer forintért már minőségi megoldásokat kaphatsz, tízezres nagyságrendben pedig egyedi, kézzel készített darabokat is találhatsz.
Zsebes-tárca tokok
Akkumulátor tokok
Mivel a legtöbb gyártó a súlycsökkentés során legtöbb esetben az akkumulátor méretének csökkentésével igyekszik kompenzálni. A felhasználók pedig powerbankokkal próbálják pótolni az így kieső üzemidőt. Az akkumulátor tok ezt a hiányosságot hivatott orvosolni, készülékbiztonsággal kiegészítve.
Ez a megoldás egyre inkább kezd divatba férkőzni, annak ellenére hogy egy felemás kiegészítő. Előnye a relatív biztonság a készüléked számára.
A beépített akkumulátor, amire csatlakoztatot a telefont a tokban hordás során, megnöveli az üzemidőt is.
Hátránya viszont hogy a beépített cella miatt a telefon súlya jelentősen megnövekszik. Az áruk 8-10ezer forinttól indulnak, ami márkánként eltérő lehet.
A védtokokon túlmutató védelmet szeretnél?
Anyaghasználat
A fent említett védőtokokat szinte korlátlan megjelenésben érhetjük el. Az anyaghasználatuk is igen változatos. Az eredeti prémium bőr tokoktól kezdve megtalálhatunk egyszerű szilikon, edzett műanyag, és ezek kombinációját is (hybrid tok)
Drágább anyaghasználatú védőtokokat is találhatunk, mint például a kevlár vagy a karbon. Az anyaghasználat során arra ügyeljünk, hogy a választott tok megfelelő biztonságot nyújtson a készülékünk számára. A többi tényező szubjektív és ráfordított pénz függvénye.
Összegzés
Amennyiben tokot használunk, biztos más érzés lesz megfogni, használni, külsőre is megváltozik a jellege. Legtöbbünk ezért is veszi a tokokat, hogy kedvenc előadója, filmje, vagy hőse díszelegjen rajta. De a vásárlás során fordíts kellő figyelmet arra is, hogy a tok amit vásárolsz, nyújtson biztonságot is a készülékednek, hiszen végtérre is ezért vesszük meg.
Továbbá van még egy szuper előnye annak, ha tokban hordod a készüléket: a garanciaérvényesítésnél vagy biztosítás esetén abszolút jó pontnak fogják elbírálni, hogy gondos tulajdonos vagy, és készülékedről még a baleset bekövetkezte előtt gondoskodtál.
VÉDŐFÓLIÁK: Miért fontos ez a kiegészítő?
Ebben a részben a mobil védelem másik módjáról írunk neked: a kijelzőt megóvó fóliáról.
Vitatott téma, hiszen a legtöbb modern okostelefonnak már Gorilla Glass bevonattal ellátott kijelzője van, ami arról nevezetes, hogy rendkívül karc és törésálló.
Joggal merül fel a kérdés, hogy „akkor miért érdemes üvegfóliát használni?”
A nagy keménységű préselt üvegfóliák szinte láthatatlan védelmet biztosítanak a telefonod számára. Ha bekövetkezik egy baleset akkor első sorban a kijelzőfólia fog megsérülni, maga a telefon kijelzője helyett, így sok esetben megspórolsz egy kijelzőcserét.
Milyen típusú fóliákat vásárolhatsz?
Noha nincs olyan nagy választék mint a telefontokok esetében, de azért itt is érdemes képben lenni, mert eltérő védelmet nyújthatnak. Készülékként egyedi fóliákat vásárolhatsz, maximum anyagban és kivitelben tér el. Nézzünk néhány fóliatípust.
Rugalmas műanyag fólia
Sokan kedvelik a klasszikus kihajtható megoldást, ami nem csupán a sérülések többségétől óvja meg készüléked, de a hajtható fedélnek köszönhetően direkt védi a kijelzőt is.
Ezek a tokok megfelelően rögzítik a készüléket, nem csúszik ki belőle,, nem karcolódik meg. A zsebben hordást viszont körülményessé teszi, és a porral szemben sem túl ellenálló ez a megoldás.
Néhány ezer forintért már minőségi megoldásokat kaphatsz, tízezres nagyságrendben pedig egyedi, kézzel készített darabokat is találhatsz.
Edzett üveg fólia
A legközkedveltebb kijezlővédelm az edzett üvegből készült fólia. Lágyított üvegből készülnek, amit hőkezeléssel edzenek meg. Az eredmény pedig a biztonsági, nagy keménységű, morzsolódó üveg, ami rendkívül hatékonyan vezeti el a kijelzőt ért erőhatást. Ezekre a termékekre konkrét üzletág épült, megannyi mérettel, típussal, márkával.
Előnye, hogy remek védelmet nyújt a váratlan behatásokkal szemben, kellemes a tapintása, szinte észre sem venni, hogy a kijelzőnkre lett ragasztva. Hátránya, hogy ragasztásnál buborékos lehet, ami rontja a vizuális élményt, és csak egyszer lehet felragasztani. Nem éri meg hibázni. 🙂
Fontos, hogy Vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy az adott üvegfólia pontosan egyezik e a készülékünk típusával, mivel univerzális megoldás nem létezik.
Árban pedig 3-4ezer forintos tételtől kezdve tízezres nagyságrendig találunk termékeket. Ez többnyire a készülékünk típusának, a vásárolt üvegfóliának a függvényve lehet.
Folyékony megoldások
Egyre elterjedtebb megoldásnak számítanak a folyékony kijelzővédő termékek is. Az előző kettő védelmi fajtával szemben ez az eszköz folyadék, amit fel kell vinni a készülék kijelzőjére, majd száradást követően bevonatot képez azon és így nyújt szinte láthatatlan védelmet.
A működése katonai gyökerekkel rendelkező nanotechnológián alapul. A folyadék, amit felviszünk a kijelzőre egy olyan bevonatot hoz létre, ami extrém karc és kopásállóvá teszi a kijelzőt. Sok termék esetén az appilikálást érdemes a használati utasításokban előírtan időnként megismételni.
Előnye, hogy a kijelzőt bevonó réteg gyakorlatilag láthatatlan védelmet biztosít, érintésre teljesen olyan érzést biztosít, mintha a kijelzőt érintenénk, mindamellett hogy jelentősen növeli a karcállóságot.
Hátránya viszont, hogy a bevonatnak meg vannak a korlátai, így a becsapódások okozta erőhatásoktól nem véd olyan hatékonyan mint az üvegfólia.
Az ára drágának mondható, 10ezer forinttól indul egy szett.
Nem elégszel meg a védőfóliák nyújtotta biztonsággal?
Mikre érdemes figyelned?
Telefonodra többfajta kijelzővédelem közül választhatsz. A műanyag fóliát átmeneti megoldásként érdemes használni.
Az üvegfólia esetén érdemes legalább 9H edzettségű fóliát választani. Fontos az is, hogy legyünk figyelmesek és válasszunk a készülékünkkel kompatibilis fóliát, mivel rengeteg típus van a piacon, és lehetnek méretbeli eltérések. Ha pedig nem fedi a kijelzőt, akkor úgy mit sem ér a védelem.
A folyékony nanotech kijelzővédő esetén érdekes a drágább árkategóriában keresgélni, mivel olcsóbb társai nem biztos hogy tudják hozni a várt hatást. Érdemes itt azt is megvizsgálni, hogy a gyártó mit ír elő a használati utasításban, mert elképzelhető, hogy időként ismételni kell a kijelző bevonását.
Összefoglaló
A témák bizonyára nem voltak ismeretlenek számodra. Igyekeztünk részletesen körbejárni a kérdést, hogy sok hasznos információt nyújtson számodra.
Viszont most Te jössz! Gondolj csak bele, mennyit ér meg Neked a készüléked, mennyit kellett dolgoznod érte, mennyibe került, milyne öröm volt mikor először kibonthattad a friss, ropogós dobozából. Ha véletlenül leejteted a készüléked és összetörik a kijelzője, vagy esztétikailag megsérül, már nincs mit tenni, súlyos anyagi ráfordítást igényel.A javítási költségek pedig éppolyan drágák mint a készülékek piaci árai.
Egy kijelzőcsere több tízezer forintos szervízköltséget is elérhet, és nem is beszélve olyan esetekről, amikor a készülék annyira károsodik, hogy nem gazdaságos a javítása. Nem is beszélve arról milyen kellemetlen érzés bánkódni azon, hogy megtörtént a baleset és mennyire másképp is lehetett volna.
Tipikus mondatok amik ilyenkor felmerülnek:”pedig ha tokban lett volna, ha lett volna rajta fólia”. Nap mint nap találkozunk ilyenekkel. Neked megér pár ezer forintot hogy ne kelljen ezt átélned? Készüléktől függően védőtokot és kijelző védőfóliát néhány ezer forintért vásárolhatsz (akár tízezres összeghatárt sem súrolva).
Ha külföldi oldalakon nézel szét, lényegesebben olcsóbban vásárolhatsz, hátránya viszont, hogy várni kell rá.
Tekints ezeket a kiegészítőkeg befektetésnek, ne pedig költségnek. Mert ez a kiadás sokkal jobban kíméli a pénztárcádat, mintha egy váratlan baleset után szervízköltséget kellene fizetned. Tehát kijelenthetjük, hogy a gondoskodás megtérülő.Köszönjük a töretlen figyelmed! Ha bármi kérdésed van, keress minket emailben vagy telefonon, örömmel segítünk! Addig is, van még pár további tippünk is!